Teknik Makaleler

Subaru BRZ ile piste girmek için en uygun neler yapılır?

Ekleyen Vedat Özgürel
Mehmet Kocaman’ın BRZ ile piste girecek bir araç yapmayı yemek tarifi gibi okuyoruz 🙂
Yol tutuş, motor elemanları sabitleme:
Araba fazla yumusak, gergin hale getirmeyi ilk tavsiye ederim. Hele de SC konuda ise. Perrin motor kulaklari, Whiteline in arka alt şasi burçları. Arka kismi cok iyi derecede yere oturtuyor. Sonra Perrin sanzıman kulaklari. Whiteline in vites burçları. Vitesin dahada katı girmesini sağlıyor. Bunlar bir rally arabası gibi metal sesi cikarmaya baslar ama yaşanılmayacak derecede değil. Eğer diferansiyel burçlarını Whiteline ile değiştirirsen, o zaman arabanın içinde çok durmak istemezsin. Çelik vites yolu kestirin. Farketmez hangi marka olacağı MTEC var bende. MTEC in vites yayları da güzel. Daha fazla sertleştiriyor vites topuzunu ve hızlı geçişler sağlıyor.
Stok hali bile güzel, bu modlarla sen düşün artık. Ben şahsen çok fazla araba kullandım, hala arıyorum hangi araba günluk ve pistte daha fazla zevk verebilir diye…
Fortune Auto 500 coilovers w/ Swift springs (f:6k/r:7k):
Bu coillerin F/p oranı harikadir. Swift yaylar arabayı hem sert, hemde yumuşak hale getiriyor. Coil hakkında biraz tecrübeniz varsa, iyi ayar, hem sert hemde yumuşak olur. Anlatması zor ama kısacası stok süspansiyondan daha yumuşak ve daha gergin hissi verir. Hem pistte hemde normal yolda, stoktan çok daha iyidir. Böbrek taşı düşürtürse, o zaman uzak dur o coiloverdan 🙂
Biraz daha ustu, Bilstein B16 coil ile Raceseng üst şapkaları. Arka coillerin üstüne Raceseng şapka ama 1″ veya 2″ boşlukludan. Yoksa fazla zıplar arkası. 1″ yetiyor.
Jant olarak RPF1 var bende. Hem ucuz, hem hafif ve en bu araba için en iyi spec oldugundan. 17×9 +35 tam BRZ icin. 255/40 da lastikler.
Alt kule gergisi olarak Hotchkis. Coilover ayarına göre değişir. Bir noktada o kadar gergin olur ki araba, alt kule gergisine gerek kalmaz. Bir arkadaş gergisiz piste çıkıyor mesela.
Kamber ayari icin arkaya SPC Rear Toe Arm yetiyor.
On kisimda hiza icin zaten üst şapka ile hertürlü ayarlanabiliyor.
Hizada kamberleri önde yapıyorum arka 0 derecede tutuyorum.
Arkaya -1.5 gibi, önede – 2.5 gibi kamber yetiyor. Tabi pistine göre değişir.
Arkaya kontrol kolu kesin lazım….ki camber ayarı yapabilesin. Zaten stok çok güclü değil.
SPC rear control arm iyidir.
En iyisini istiyorsan, SPL alacaksın ama çok tavsiye etmem. Fazla pahalı. SPL adjustable rear control arm.
Frenleme:
Fren konusunda, araba hafif ve kuçuk olduğundan, iyi bir disk ve balata le, gayet başarılı duruşlar elde eder.
Disk olarak tek onerdigim DBA Slotted T3
Balata farketmez çok ama Hawk HPS balatalar günlük güzel. Pist için daha güçlüleri şart.
Grimmspeed Master Cylinder Brace. Bu kesin şart. Yoksa frene fazla yüklene yüklene tabanı delersin. Pedal hissini de arttırıyor. Sertlik ayarı yapılanbiliyor.
Çelik fren kabloları da önemli.
Büyük fren kiti olarak.
AP RACING COMPETITION BRAKE SYSTEM (SPRINT) Sprint modeli yeterli.
STOPTECH 328X28 BIG BRAKE KIT ise bir tik altı. Arkalara big brake kit çok gerekli değil.
328x28den üzeri tavsiye etmem.
Motor Modifikasyon:
Chargera gelirsek. Stok motora turbo önermem. Yüksek basınçlı motor FA20.
Supercharger olarak, boost control cihazlı, tial 50mm wastegateli Vortech V-3 H67B Supercharger Kit iyidir. Ever Edelbrock Amerikan sirketinin chargeri muazzam ama iste… fazla pahali. Değmez yani.
Crawfordun hava ve yağ ayıran cihazından memnunum.
Perrinin hafif krank kasnağı
Delicious Tuning Bluetooth Flex Fuel kit w/ DESS Upgradelisi. Rahatca e85 benzinde yürüyebilirsin.
Üzerine, Delicious Tuning Stage 2 Flex Fuel Tuneda kaymağı.
Intake olarak Perrinin CAI harika. Dişarda kalıyor zaten tamponun içinde. 3″ olanı tavsiye edilir, eğer ki araba stok yazılımda değilse. Chargelarsan zaten stok yazılım kalmaz o yüzden 3″ diyorum.
Arka aksları değiştirmek gerekir. Onu genelde burda özel yaptırıyoruz biz. 600 beygire kadar dayanıklı falan. TRde oyle ustalar var ise, önerilir.
Şanzıman ve diferansiyel yağları Motul TRANSMISSION GEAR 300 75W90 ile kesin değiştirilmesi lazım. 25 bin km’de bir. 4litre şanzıman ve diferansiyele yetiyor. Gece gunduz gibi fark yaratıyor şanzımanda. O derece lazım bu yag. 300 kodlu yag, 300LS ile karıştırmayın.
Perrin motor yaği soğutucusuda şart. Ağır pist günleri için ve özellikle supercharger takılacak ise.
Egzoz konusuna gelirsek. Kısacası, arkaya doğru etkisi azalıyor. Yani güç elde etmek istiyorsan önden başla. Catback fazla etki yapmıyor. En azından onun kadar diyeyim.
P-Tuning in headersını tavsiye ederim. O sirketin eşit boy Headerı var.  En fazla güç üretmek istiyorsan, odur.
Eşit uzunluklu olması, bir Subaru homurdanması vermeyecek ama maksat güç elde etmek.
Eşit uzunlukta olmayan header istiyorsan JDL gayet basarili. Görünce anlaşılıyor zaten.
Motorun ateşleme sırasına dayanarak ben eşit uzunlukta olmayan header çok tavsiye etmiyorum FA20 motoru için. Güzel ses verir, ama esit olan kadar güc üretmez.
Overpipe’ı Perrin ile degistir. En kalitelisi odur. Rahatça sığanda. Coğu şasiye değip ses cikarıyor.
Front pipe CAT siz olsun kesin. Nameless iyidir. Nameless Subaruya rallylerdede egzoz yapan firmadır. Sipariş başına harika egzoz yapar ama catsiz düz boru 2.5 yada 3″ TRdede yaptırırsın.
CATsiz olsun diyorum front pipe, nedenide, supercharge. O kadar akımı kaldırmaz hiç bir CAT.
Ses çok artacak hali ile, o yüzden stok susturucu yani axleback i tutarım ben. Yoksa, Q300 Invidia catback olur. Gerisi çok fazla öter. Benden söylemesi. Yoksa Nameless Axleback en iyi ses çıkaran susturuculardan.
Dış Görünüş:
 AERO olarak. GT86 alt panelleri kesin tutarım. Fabrikadan gelen. Amerikaya gelmedi ama sonradan Japonyadan aldık. VeloxMotorsports un difransiyel kapakları, arka difüzör, sonra ön splitter. Bu 3ünüde ekledin mi. Porscheler peşinden zor gelir. Bu saydığım 3 Velox parçaları ve GT86 alt panelleri birlikte otobanda bile arabayı etkiliyor.
Test edilmiş parça bunlar. 120’ye çık, arabanın gidişi, şerit değişimi direk farklılaşıyor. Pistte sen düşün.
Herşeyi anlattım herhalde. Unutmuş olabilirim bir kaç şey ama şimdilik böyle. Kolay gelsin
Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum ekle

Araç çubuğuna atla