Haberler

Avusturya Grand Prix’sinde En Yumuşak Lastikler Tercih Edilecek

Ekleyen Vedat Özgürel
Resim
Red Bull Ring pisti, kendisinden hemen önceki düşük tutuşlu pistlerle bazı ortak özelliklere sahip yani yüzey kaygan ve yanal kuvvetler oldukça kontrollü. Ama Azerbaycan, Kanada ve Monako’dan farklı olarak tamamıyla sabit bir pist. Efsanevi Osterreichring pistinin kısaltılmış bir versiyonu olarak klasik bir his verirken büyük kısmı herhangi bir izleme noktasından görülebiliyor. Avusturya’da P Zero sarı yumuşak, P Zero kırmızı süper yumuşak ve P Zero mor ultra yumuşak olmak üzere Pirelli’nin Formula 1 serisindeki en yumuşak üç lastiği kullanılacak. Spielberg’deki inişli çıkışlı düzene uygun olan bu lastikler, ısınma, performans ve dayanıklılık açısından doğru dengeyi sağlayacak.LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ

• 2016’da yüzeyi tamamıyla yenilenen pist, bu yılın en düzgün yüzeylerinden birine sahip.
• Geçen seneyle aynı lastikler önerilirken yine bir veya iki pit stop yapmak mümkün olacak.
• Bölgenin coğrafyası, hafta sonu boyunca havanın yüksek ihtimalle değişken olabileceğini gösteriyor.
• Geçen sene ultra yumuşak hamurda bir miktar topaklaşma görülmüştü ama yeni nesil 2017 lastiklerde bu son derece düşük bir ihtimal hatta bu sezon şimdiye deki hiç görülmedi.
• İlk iki sektör hızlı ve akıcı, son sektör ise daha yavaş ve daha teknik.
• Bol eğimi olan pistin bazı yerleri, yokuş yukarı fren yapmayı gerektiriyor; bu da kolayca hata yapılabilmesine neden olabiliyor.

MARIO ISOLA – PİRELLİ OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI
“Bu tür bir pist için doğal seçim, serinin en yumuşak üç hamurudur. Bununla birlikte, geçmişte gördük ki, Avusturya’da bazı sürprizler yaşanabiliyor. Oraya vardığımızda bir mi iki mi pit stopun daha olası olduğunu göreceğiz. Ama takımların da stratejilerinde bir miktar esnekliğe yer vermeleri önemli. Avusturya’daki en önemli faktörler, boylamsal kuvvetler yani çekiş ve fren viraj almanın önüne geçiyor. Buna rağmen, Bakü’de gördüğümüz gibi tur rekoru kırma olasılığının iyi olduğunu düşünüyorum.”

YENİLİKLER?   
• Geçen yıla kıyasla Red Bull Ring pistinde önemli bir değişiklik bulunmuyor.
• Pirelli son zamanlarda başka bir ünlü dağ pistinde çalışmalar yapıyor. Yeni bir tam elektrikli Acura, meşhur Pikes Peak tırmanışını P Zero yarış lastikleriyle gerçekleştirdi.

AVUSTURYA MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (YARIŞ LASTİKLERİ)

Capture.JPG
Capture.JPG (15.48 KiB) Hiç görüntülenmedi

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla