Testler

Test || 2001 Mazda 626 GLX

iyi seyirler.Mazda’nın D segmentindeki eski temsilcisinin son makyajlı kasası olan 626 ile beraberiz.

Tasarım

Mazda’nın 3 rakamlı modellerinin son örneklerinden biri olan 2001 model makyajlı kasa Mazda 626 olabilecek tüm sorunlarından kurtulmuş halyle karşımızda duruyor. Araç en son makyajlı 626 olarak daha yeni bir ön görünüme ve yeni stoplara kavuşmuş durumda. Mazda 626 bu şekilde akıcı yumuşak çizgileri o dönemin araçları arasında bir yer edinmesini sağlıyor. Aracın en alıcı tarafı ise Lacivert rengi. Test aracının az ve çok fazla yıpranmadan kullanılmasıyla boyası halen parıl parıl parlmakta ve göz alıcılığını yitirmemekte.

Motor Performans

Araçta 2.0lt’lik 136 Hp güce sahip motor görev yaparken 181Nm torku 4500devirde vermekte. 0-100 hızlanmasını 9.6sn’de yapan araç 208km/s son hıza sahip. tam bir uzun yol aracı diyebileceğimiz araçta aynı zamanda küçük modifikasyonlarla yol tutuş konusunda sorun yaşatmayacak hızlı bir araç yapmak da mümkün olmuş. Özellikle vites oranlarının kısa tutulmuş olması hızlanmayı arttıran önemli unsurlardan biri. yol tutuş konusunda isteneni verebilen direksiyon ve süspansiyon sistemi ile genellikle konfora yönelik bir araç tasarlandığı kendini belli ediyor. Virajlara girerken özellikle daha büyük jantların bu araçta daha iyi etki edeceğini düşünürken konfordan feragat etmemiz gerektiğini de düşünmeden edemedim.

Donanım Konfor

Araçta günümüzdeki bir çok yürüyen araçta olmayan özellikler standart olarak sunulmuş. En düşük donanım araçlarda bulunmayan yol bilgisayarının 2001 model bir araçta bulunması takdire şayan. Ayrıca araçta TCS, 4 havayastığı, sunroof bulunmakta. Özellikle patiye düşmeyi engelleyen TCS 2001 model bir araç için altın değerinde bir donanım diyebiliriz. Sonradan ekleme olarak koltuk ısıtma ve deri koltuk ise konforunu daha da arttıran bir unsur olmuş.

Sonuç

Mazda’nın D segmenti temsilcisi 626’nın olumsuz olarak yazılacak tek yeri yakıt tüketiminin eski nesil olmasından biraz yüksek olması fakat 2.0 bir motora çok da aşırı tüketmemesi sayılabilir. Özellikle az km’de ve yüksek donanımlı bir 626’nın sizi çok üzmeyeceği aşikar.

 

Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla