Haberler

Formula 1’de Süper Yumuşak Lastikler İlk Defa İngiltere Grand Prix’sinde Kullanılacak

Ekleyen İlke BAYDUR

Milano – Sezonun ortasına gelindiğini gösteren İngiltere Grand Prix’sinde P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak lastikler kullanılacak. Daha önceki sert, orta ve yumuşak lastiklerden bu hamur sertliklerine geçişin nedeni, önceki yarışlardan edinilen bilgiler oldu. Böylece, süper yumuşak lastikler ilk defa İngiltere Grand Prix’sinde kullanılmış olacak. Silverstone, oldukça aşındırıcı yüzeyi ve lastiklere çok enerji yükleyen yüksek hızlı dönüşlerinin bolca olması nedeniyle lastiklerden çok fazla talepte bulunan bir pist olarak biliniyor. Pek çok takımın kendi evinde yarışacak olması kadar tutkulu ve bilgili İngiliz hayranlar da Silverstone’un her zaman benzersiz bir atmosferde geçmesini sağlıyor.

ÖNERİLEN ÜÇ HAMUR SERTLİĞİ

LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ

​ Becketts gibi çok hızlı dönüşleri olan Silverstone yanal enerjinin hakim olduğu bir pist.

​ Her zamankinden daha yumuşak lastiklerin önerilmesi nedeniyle birden fazla pit stop yapılma olasılığı yüksek.

​ İngiltere’de havanın değişken olduğu bilinir; güneşli de olabilir, yağmurlu da.

​ Aşındırıcı yüzey yüksek tutuş sağlarken lastiklerden de daha fazlasını alıp götürüyor.

​ Pistin düz kesimleri genellikle kısa, dolayısıyla arabalar oldukça yüksek bastırma kuvveti (downforce) ile yarışıyor.

​ Pist yıl boyu yoğun kullanıldığı için yüzey oldukça hızlı kauçuk tutuyor.

​ Lojistik açıdan kolay bir yarış zira Pirelli’nin Didcot motor sporları yarışları tesisi sadece 30 dakika uzaklıkta.

MARIO ISOLA – PIRELLI OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI

“Silverstone’a orijinal olarak planladığımızdan daha yumuşak lastikler getirme kararı Pirelli tarafından verildi ama pilotların, FIA’nın, takımların ve reklam verenlerin tam onayı alındı. Zira hepsi daha agresif lastikler önermeye çalıştığımızı anladılar. Bu sayede farklı stratejiler belirlemek için daha çok fırsat olacak ve takımların birden fazla pit stop yapması gerekebilecek. Doğal olarak oraya gittiğimizde aşınma ve erime seviyeleri hakkında daha iyi bir fikrimiz olacak. Özellikle de Silverstone’a ilk defa götürdüğümüz süper yumuşak lastikler için. Silverstone’un tüm sezonun lastikleri en zorlayan pistlerden biri olduğu düşünülürse, 2017’nin en yumuşak lastiklerinden birinin orada nasıl performans sergileyeceğini görmek ilginç olacak. Hava da önemli bir faktör zira geçmişte aşırı farklı koşullar ve sıcaklıklar gördük.”

YENİLİKLER

​ Programın çok yoğun olduğu pistte aksiyon perşembe günü Formula 2 ve GP3 deneme sürüşleriyle başlıyor. Bu nedenle cuma günkü F1 deneme sürüşlerinde pistte lastik kalıntıları artmış olacak.

​ Geçen yılın dünya şampiyonu Nico Rosberg, Goodwood Festival of Speed’de 2014’te yarıştığı Mercedes W05 ile buluştu. Valtteri Bottas da aracı sürdü.

​ Pirelli’nin 2018 test sürüşleri, İngiltere Grand Prix’sinin ardından Force India ve Williams takımlarının salı ve çarşamba günü prototip lastiklerle yarış lastiklerini denemeleriyle devam edecek.

SILVERSTONE MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (YARIŞ LASTİKLERİ)

22.5 psi (ön) – 20.5 psi (arka)

EOS EĞİM LİMİTİ

-3.25° (ön) | -2.00° (arka)

BU SEZON ÖNERİLEN LASTİKLER

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla