Haberler

2018 || Honda’nın Yeni Cimri Dizel Civic’i 3.7lt yakacak!

Ekleyen Kaan Bozkurt

Honda’nın yenilenmiş 1.6lt dizel ünitesi inanılması güç bir değer olan 3,7lt/100km “gerçek dünya” tüketimiyle karşınızdadır.

Normalde yenilenmiş/güncellenmiş bir dizel motor çok ilgi çekmez, önemli değişikler olmaz ancak Honda’nın bu dizel ünitesinde işler değişti ve 3.7lt gibi inanılması güç bir “gerçek dünya” tüketimini elde etmeyi başardı.

Bu sihirli tüketim değeri, Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP) methodu ile elde edildi. Bu method ise tüm dünyadan sürüş bilgilerinin toplanıp, bu bilgilerin ışığında oluşturulmuş gerçekçi bir test methodudur.

Yıllardır üreticiler, New European Driving Cycle (NEDC) yöntemine göre laboratuvar koşullarında araçlarını test ederek tüketim verilerini yayınlamakta idi. Üreticilerin yayınladığı bu veriler bildiğiniz üzere gerçek hayatta ulaşılması zor imkansız değerlerdir.

Honda’nın yeni motoru ise bu gerçekçi test methodu olan Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP) ile ilk test edilen motorlardan biri oldu.

Honda bu gerçekçi method ile 3.7lt/100km ve 99gr/km değerlerini elde edebilmek için silindirlerdeki sürtünmeyi kromlu molibdenli (chromium-molybdenum) çelik alaşım pistonlar kullanarak azalttı ve silindirleri süper plato honlama(super plateau honing) yönetimiyle temizledi.

Ayrıca motor bloğunda yeni çıkıntılar/kaburgalar oluşturularak tasarımın ses, dayanıklılık ve titreşim açısından daha iyi ve sağlam olması sağlandı.

Bütün bu veriler 0-100km/saate 10.4saniyede ulaşan 120Beygir/300Nm torklu bir motor için güzel. Tamam motor gücünde bir değişiklik yok, size daha fazla performans vaad etmiyor ama inanılması güç bir şekilde ekonomik olması ona gerçekten bir şans tanımanızı sağlıyor.

Mart 2018 gibi piyasaya sürülecek ve 2018’in ortasında Honda’nın yeni 9 ileri otomatik şanzımanı ile test etme şansı bulacağız 🙂

Sizce bu motor, 9 ileri otomatik şanzıman ile başarılı olacak mıdır? Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Yorum ekle

Araç çubuğuna atla