İncelemeler

Küçük Japonya KKTC

Ekleyen Vedat Özgürel
Aslında sadece yukarıdaki fotoğraf özet olarak sunulabilir 🙂
İş sebebiyle yavru vatan KKTC’ye uçakla gittim ve deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Öncelikli olarak yaz dönemi olmasından mütevellit çok sıcaktı. Genellikle arabayla ve klima açık gittiğimiz yollarda klimasız herhangi bir yerde yaşanamıyor. Yer yer sıcaklığın 40 derece üstlerine çıkması ile havale geçirir gibi olurken özellikle Girne’nin denize yakın olmasından nemle beraber adeta Alanya’da hissetmeme sebebiyet vermişti. Adanın sağdan direksiyonlu olması ve Japonya’dan ithalat ile araç getirmenin yapılmasına bağlı olarak Türkiye’de olmayan birçok Japon aracını burada görebiliyorsunuz. Aynı zamanda Türkiye’de olup isimleri farklı olan araçlar da olabiliyor. Bunları sizler için elimden geldiğince fotoğrafladım:
1. Toyota Ractis:
Tip olarak Honda Jazz’a benzeyen ama aslında Toyota olan araç Japon pazarı için Yaris plartformunda MPV tarzı bir yapıya büründürülmüş. Araçta tanıdığımız 1.33 ve 1.5 benzinli, 1.4 dizel üniteler çalışmakta ve fotoğrafladığım model muhtemelen 1.33lt’lik modeli. Aracın son jenerasyonu ise ülkemizde de satılan C-HR modelidir.
2. Toyota Celica:
Ülkemizde çok çok sınırlı sayıda görebileceğimiz Toyota Celica’ya KKTC’de kolaylıkla bulmak olasılıklarımız arasında. 1.8 lt’lik önden çekerli bir araç olarak tipik japon karakteri sunan araç 140 ve 192HP güç üreten iki versiyonla satıldı.
3. Mazda RX8:
Rotary mucizesinin son temsilcii Rx8’i eğer uslu bir çocuk olursanız Türkiye’de de görebilirsiniz ama KKTC’de 2-3 saat aralıklarla görebiliyorsunuz. Herkesin bildiği gibi bu Rotary mucizesi 1.3lt iki rotor ile 228Hp güç ve suicide door ile 4 kapılı görünmeyen coupe karoserisi ile çok canlar yakan bir araç.
4. Nissan GTR:
Godzilla’yı bolca anlattığımızdan kısa geçeceğim. Bu aracı iki kere gördüm yada iki ayrı kırmızı GTR var. O kısmı tam bilemedim.
5. Toyota Passo:
Aslında bu aracı çoğu kez görmüşsünüzdür. Ülkemizde’de ithalatı Daihatsu Sirion adıyla yapılan aracın Daihatsu isminin Toyota’ya ait olmasına binaen Passo adıyla Japonya’da satıldı. Bilindik 1.3 ve 1.5 motorla donatılan araçta yine Toyota Yaris plartformu kullanılıyor.
6. Honda Fit:
Honda jazz olarak yollarda gördüğümüz araç ABD ve Japonya’da Fit adıyla satılmakta ve KKTC’ye bu şekilde gelmektedir.
7. Mazda Demio:
Yollarda Ford Fiesta, Mazda 2 tipleri şeklinde gördüğümüz araç Japonya’da ve dolaylı olarak KKTC’de Demio ismiyle satılıyor. Bu kasadan çok daha aşağılardaki cadde fotoğraflarında göreceğimiz kasasından bolca gördüğümüz Demio ve Mazda 3 yani Axela en çok gördüğüm japonlardan.
8. Toyota Harrier:
Avrupa ve Amerika’da Lexus Rx olarak satılan araç Japonya’da Toyota Harrier olarak satılmakta. Daha doğrusu Lexus markası Japonya yerine Export edilen bir marka olduğundan dolayı Toyota markası altında Japonya’da araçlarını satıyor. 2 ve 2.5lt’lik motor seçenekleri olan aracın içeriside baya lüksmüş.
9. Honda Logo:
Honda Fit (jazz)’den önce Honda logo vardı. Bu kutu gibi araçlar biz Honda Civic üretmeye başladığımı 1996-2001 yılları arasında Suzuka’da üretiliyordu. 1.3 lt’lik D13B motora sahip aracın gücü 66PS idi ve CVT şanzımana sahipti. Bir de CVT şanzıman yeni bir şanzıman derler. Elin japonu kaç zamandır kullanıyormuş 🙂
10. Honda Fit Shuttle Hybrid:
Aslında İstanbul için mükemmel diyebileceğimiz bir araç. Station, hybrid, CVT şanzımanlı ve küçük boyutlu. 1.3Lt’lik benzinli motora sahip ve söylenilen 3.3lt/100km’de benzin tükettiği. Güzel değil mi?
11. Toyota IQ:
Avrupa’da bu araçtan bolca görebilirsiniz. Türkiye mi? Toyota getirip neden zarara uğrasınki Türkiye üretimi araçlarıyla yüksek kar elde eder iken 🙂 Toyota’nın ABD’ye bile Scion markası altında sattığı araç hani şu Aston Martin Cygnet denen aracın ta kendisi. Büyük camları, yüksek manevra kapasitesi, küçük motoru ve yakıt ekonomisi ile tam bir şehiriçi aracı olan IQ 1 ve 1.3ltlik motorla donatılmış durumda.
12. Suzuki Aerio:
Aslında Suzuki Liana denen aracın farklı isimlisi diyebiliriz. Bu modeli ise Liana’nın hatchback hali. Liana’yı hepimizi Top Gear’ın Reasonably Priced Car olarak ünlülere kullandırdığı araç olarak biliyor olması gerek. 1.3lt ile 2.3lt’ye kadar uzanan motor seçenekleriyle ABD’de dahi satılan aracın neden Türkiye’ye gelmediğini açıkçası bilemedim. Bu kadar motor seçeneği olan bir aracın ülkemizde de satılabilir olması gerekmez mi? 🙂
12. Mitsubishi Evo IX FQ360:
Ülkemizde olduğu gibi çok fazla sedan araç görmediğim KKTC’de caddede parkedilmiş beni çek diyen bu güzelliğe karşı birşey diyemedim. Evo’yu çok fazla anlatmama gerek yok bu da 360Hp’lik modeli. Bu arada JDM araçların maksimum hızı 180 ile sınırlandırıldığından eğer yazılım ile oynanmadıysa bu aracı 190 ile bu yollarda geçebilirsiniz. Tabi sabit radarın olmadığı bir yol bulursanız 🙂
Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere (çekerken bu böyle olduğunu farketmemiştim) soldan sağa Toyota IQ, Suzuki Swift, Mazda Demio ve Toyopet (Toyota’nın japon ismi) Jinx’i görüyoruz.
Yukarıdaki fotoğrafta ise aslında Burger King görüyorsunuz. KKTC’nin devlet olarak tanınmamasına binaen Türkiye’deki Tab Gıda Burger King yerine Burger City ismi ile burada dükkanlar açmış ve o şekilde büyümüş. Whopper yerine Griller aldığınız fast food dükkanları bildiğimiz gibi 🙂
Yukarıdaki fotoğraf ise Duty Free mağazasından. Fiyatlar uygun görülebilir fakat şehiriçindeki tekellerden daha ucuza alkol alabilmeniz mümkün. Euro yükselince duty free tepetaklak olmuş durumda yani 🙂
Bu da benzinlikteki fiyatlar; LPG hiç görmedim zaten bu fiyatlar ile LPG’li araca kimse binmez. Benzin 3,87 ve 3,67; Motorin 3,47; benzinliğin ismi ise Kpet yani Kıbrıs Petrol Ofisi 🙂 Birde asgari ücret 1800TL ile başlıyor.
Yorumlar için buraya tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla