Haberler

Mazda’nın Yeni Rotary Motoru Resmi Olarak Doğrulandı!

Ekleyen Mesut Taşdemir

Mazda, çoğu insanın öldüğünü düşündüğü  rotary motorlara yeniden hayat vermeye hazırlanıyor, nihayet  Mazda yeni motorun hali hazırda bulunduğunu ve üretim için hemen hemen hazır olduğunu onayladı.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni bir motor resmi olarak geliyor, ancak beklendiği gibi muhtemelen sizin umduğunuz bir devrim değil.

Wheels dergisi, iş unvanı çok uzun olan ve teknik gelişme içeren Mitsuo Hitomi’nin yeni bir rotary motor geliştirmesinin gelişmiş bir aşamasında olduğunu doğruladığı Frankfurt Motor Show öncesinde üst düzey Mazda yöneticileri ile olan röportajı yayınladı.

2020 yaklaşırken Mazda’nın yüzüncü yılına girerken, rotary motorlu bir spor otomobilin çok söylenti ve çokça reddedilen RX-9 şeklini alıp almadığına bakılmaksızın bir kutlama modeli olarak ortaya çıkması mümkün.

Ancak Hitomi-san , rotary motorun  modern silindir bazlı benzinli motorların emisyon ve yakıt ekonomisi ile uyuşamayacağını doğruladı ancak şirketin daha temiz yanma elde etmek için lazer ve plazma ateşleme üzerine çalıştığını  sözlerine ekledi. Zaten Mazda’nın ağır bataryalardan ve hybrid sürüş deneyiminden uzak durduğunu zaten biliyoruz, ancak hibridlerin hafifletilmediği sürece çığlık atan rotary motorlu bir spor otomobil muhtemelen henüz mümkün değil.

Mühendisler ayrıca yağ tüketimi ve apeks contası aşınmasını en aza indirgemeye çalışmaya odaklanıyorlar; eski döner motorlarda üreticinin kesin devam eden ana problemleri henüz devam ediyor gibi.

Kaynağa göre, bazı hissedarlar rotary motorla kar potansiyelinin miktarından hâlâ emin değiller ve Mazda’nın banka dengelerinden önce eğlenceli otomobiller inşa etmekle ilgili geçmiş kararlarının tekrarını görmek istemiyorlar. Ancak Mazda’nın mükemmel tarihi tanımlayıcı özelliklerinden biri olduğu için (Rotary) bu utanç verici olur.

Forum konusu için tıklayınız.

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Yorum ekle

Araç çubuğuna atla