İncelemeler

Ya Mx-5 Doğru Cevap Değilse?

Ekleyen Vedat Özgürel

İlk jenerasyon mx-5 çıktığında ondan sonraki araçlar hep onunla karşılaştırılmıştı. ama hafif roadster olarak düşünürsek ondan önce farklı bir araç ortaya çıkmıştı. Daihatsu X-021.

1991 Frankfurt Oto şov’da ortaya çıkan Daihatsu X-021 basit tasarımı ile hiç de konsept izlenimi vermiyordu. Mx-5’in ağır olmadığını hepimiz biliyoruz ama Daihatsu aracı 700kg yaparak Mx-5 karşısındabayağı hafif hale getirmişti.

Resim

X-021’de 1.6lt’lik 16v 140Hp’lik bir motor görev yapıyordu ve son hızı 201Km/h idi fakat bu kısım en az etkilenen istatistikti. Hafif fiberglass gövde, spaceframe şasi ile devrim niteliğinde olan araçta 15″ jantlar Dunlop Performa lastiklerle donatılmıştı. Spaceframe şasi üzerindeki süspansiyonlar bir yarıoş aracını andırır vaziyette idi.

Resim

X-021’in içerisi çok büyük boyutlardaki kişilerin sığmayacağı şekilde idi ve Recaro bucket koltuklar ile de pek yer kalmıyordu. Neyseki üstü açılan araç ile çok da sıkış tepiş olmak zorunda kalınmıyor. Yağmur yağmayacağını varsayıyoruz tabi :)

Resim

1992 Cenevre Motor şovda X-021 Road & Track dergisi kapağına çıktı ve çok olumlu incelenmişti. Prototip katı bir görünüm ve estetik ve yol tutuşu iyi bir araç olarak yazıldı. Bu kadar övgüyle birlikte üreticinin bir sonraki adımı üretime geçmek ve Dünya çağında bilinir bir marka olmasını sağlamak şeklinde devam edebilirdi.

Resim

Malesef bu durum hiç gerçekleşmedi ve X-021 konseptten öteye geçmedi. Daihatsu iç pazara geçmenin daha iyi olacağını düşünürken X-021’in bir alt segmenti bir araç Copen’i ortaya çıkardı. Copen iyi bir araç fakat X-021’e göre alakasız diyebiliriz. Copen üretilirken ilham alınmış olabilir fakat daha fazlasını yapması gerekiyordu.

Daihatsu ilerleyen zamanlarda Avrupa ve Amerika’da satışa çıkmadı ve Mx-5 ünlü bir roadster olarak Dünyaca tanındı ve X-021 unutuldu.

Resim

 

Yorumlar için tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla