Haberler

Honda Urban EV Konsept ile Geçmiş ve Gelecek Harmanlandı

Ekleyen Vedat Özgürel

Surpriz bir hareket olarak Honda yeni elektrikli konsepti Frankfurt Autoshow’da basın gününde tanıttı. Urban EV concept olarak açıklanan aracın ilk jenerasyon civic’e benzer boyut va ponçiklikte olduğu su götürmez bir gerçek diyebiliriz. Honda ise “teknoloji ve tasarımın gelecekteki yorumu olan model” olarak lanse etti.

Bazı spesifikasyonlar ve ne kadar yol gideceği kısımlarını saymazsak araç Honda Jazz’dan daha kısa ve boyutları ile 2. nesil Honda Civic ile aynı boylarda yapılmış.

Honda logosu gerçek bir amblem yerine bir ışık demeti olarak gözükürken herhangi bir ızgaraya elektrikli aracın ihtiyacı olmamasından önde herhangi bir açıklığa ihtiyaç kalmamış. Bu sayede karşısına gelene “Merhaba diyebilen LED’lerle karşılaşabiliriz. Bu daha da ilginç bir hale geliyor.

Resim

Araç otomobil dünyası için adeta yeni bir roman olarak düşünülebilir. Şimdilik Tesla en üst performans modelleri sunarken Nissan Leaf daha çok normalleşmiş bir aracı sıkıcı bir şekilde sunuyor. Elektrikli Hot Hatch ise pazara cevap niteliğinde olabilir.

Resim

Urban EV konseptte iki ters açılır kapı ile suicide door stilinde olduğunu gösteriyor. Kelebek camının geniş A sütunun ise çok ince olması ile Honda’nın 80-90lardaki görülebilirliğine gönderme yapılan konsept sanki geçmişten gelmiş gibi.

Resim

İç mekanda kokpitin tek parça ahşap kullanılması da aynı şekilde 1. jenerasyon Civic’e gönderme olarak algılanıyor. Tabi geleceği ön kısımdaki boydan boya geçen LED ekran ile yakalayan Honda mühendisleri güzel bir iş çıkarmışlar. Ekranlar aynı zamanda kapılarda da devam ediyor. Araçta ayna yokken aynanın yerine fenderlere konan kameralar arka görüşe yardımcı oluyor.

Tabi bu Honda’nın ilk eskiye göndermesi değil. 2009’da SuperCub’tan ilham alınan elektrikli motorsiklet, 2011’de de mikro kamyon ile tülleri açmıştı.

Bazıları konsept olarak kalırken bir kısmı üretim bandına gelen araçlara nazaran Urban EV konspet için 2019’da üretim versiyonunun tanıtılacağını belirtildi.

 

 

 

Yorumlar için tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla