Haberler

Elektrikli otomobiller diğerlerinden ucuz olacak.

Ekleyen Ersin Şahin

Mitsubishi Electric CEO’su Masaki Sakuyama’nın görüşü böyle.

Resim

Renault-Nissan ortaklığının gücünü ve teknolojisini arkasına aldıktan sonra Mitsubishi de ataklarına başlıyor. Mitsubishi Electric CEO’su Masaki Sakuyama’ya yöneltilen elektrikli otomobillerle ilgili sorulara cevap verilirken de firmanın geleceğe, yeni dönüştürücüler ve elektrik motorları geliştirerek hazırlandığı öğrenildi.

Bataryaların maliyetlerine de değinen Sakuyama, elektrikli otomobillerin satış fiyatlarının, içten yanmalı motora sahip araçlarla mücadele edebilmesinin tek yolunun batarya fiyatlarının düşmesiyle gerçekleşebileceğini açıkladı. Ayrıca CEO, bu iki farklı platformun eşit fiyatlara geliştirilmesinin yakın gelecekte mümkün olduğunu belirtti.

Bir gün elektrikli otomobillerin içten yanmalı motora sahip kardeşlerinden daha ucuza alınıp alınamayacağı şeklindeki soruya “Bir gün.” şeklinde cevap veren Sakuyama’nın ses tonu sanki “Çok yakında değil.” der gibiydi.

CEO’nun CNBC’ye yaptığı açıklamada söyledikleri şöyle: “Pillerin maliyetleri şu sıralar hızlı bir şekilde düşüyor. Bu sayede yakında, elektrikli otomobillerin fiyatları içten yanmalı motora sahip araçlarınkiyle rekabet edebilir olacak. Hatta bir gün, elektrik motorlu otomobillerin içten yanmalı motora sahip kardeşlerinden daha ucuza satılabilmesi bile mümkün.”

Bu arada Mitsubishi Electric’in artık doğrudan Mitsubishi Motors’a bağlı olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Otomobil üretimi şu anda Nissan kontrolünde olsa da Mitsubishi’nin elektrikli otomobil hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı olmaya devam ediyor.

 

Yorum yazmak için tıklayın.

Editör Hakkında

Ersin Şahin

1983 doğumluyum. Özel bir finans sektöründe çalışmaktayım. Otomobil tutkum 2010 model cz3 aldığımda Japon otomobilleriyle tanışmamdan sonra başladı. "Motorhead till death, Thrash till death"

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla