Haberler

Mazda’nın rotary motoru geri dönüyor… menzil uzatıcı olarak

Ekleyen Ersin Şahin

Mazda’nın ilk rotary motoru yaklaşık 50 sene önce tanıtıldı ve Japon üretici, şu anda üniteye modern bir türev getirmeye çalışıyor. Şimdi size bir iyi, bir de kötü haberimiz var. İyi haber, bu motoru önümüzdeki 2 yıl içinde göreceğiz. Kötü haber ise kendisini bir spor otomobilde güç ünitesi olarak değil, elektrikli araç modelinde menzil uzatıcı olarak görev yapacak.

Teorik açıdan rotary motor kompakt boyutları, yüksek gücü ve düşük titreşimli yapısı sayesinde menzil uzatıcı olmak için ideal. Mazda’da güç ünitelerinden sorumlu isim Mitsuo Hitomi, Automotive News’a verdiği demeçte yeni Wankel motorun bataryadan beslenen bir araca elektrik üretmek için kullanılacağını doğruladı.
Bahsi geçen elektrikli araç 2019 yılında iki farklı versiyonla gelecek. Bunlardan birisi tamamen elektrikli olacak iken diğeri, menzil uzatıcıdan yararlanacak.

Avrupa, Çin ve Japonya gibi kısa menzilin büyük problem olmadığı pazarlarda safkan EV mantıklı görünüyor. Kuzey Amerika gibi erişim mesafesine önem veren bölgelerde ise aynı modelin menzil uzatıcısına sahip türevi başarı yakalayacaktır.
Resim
Mazda, aynı platformdan farklı iki araç üretmek için 2019’da tanıtacağı yeni bir altyapı mimarisi geliştiriyor. Hem EV’lere, hem de hibritlere uygun olarak geliştirilecek olan bu platformun merkezinde batarya yatacak.

Automotive News’a konuşan Hitomi, Wankel motorlu spor otomobil konusunda her şeyin bitmediğini, mühendislerin ileri bir tarihte piyasaya sürülecek bir spor araçta görev yapacak daha büyük bir rotary motor üzerinde çalıştığını belirtti. Bu aracın önündeki en büyük engel artık teknoloji değil, “ticari başarı.”

“Asıl sorun teknik detaylar değil, ticari yeterliliğin toplanıp toplanamayacağı. Bu spor otomobilden çok fazla satabilecek miyiz? Birden çok spor otomobil satan marka sayısı pek fazla değil.”

 

Yorum yazmak için tıklayınız.

Editör Hakkında

Ersin Şahin

1983 doğumluyum. Özel bir finans sektöründe çalışmaktayım. Otomobil tutkum 2010 model cz3 aldığımda Japon otomobilleriyle tanışmamdan sonra başladı. "Motorhead till death, Thrash till death"

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla