Oto Yorum

Hybrid Teşviği Yeterli mi?

Ekleyen Vedat Özgürel

Ülkemizde özellikle Toyota C-HR üretiminin başlamasıyla başlayan zorlama vergi teşviği ile hybrid araçlarla tanışabildik. Bundan öncesinde Honda Civic, Crz; Mitsubishi iMiev, outlander PHEV ile elektrikli ve hybrid araçlara Japonya’dan destek gelmişti fakat bu şekilde bir teşvik alınmamıştı.

Alınan teşvik ise şu şekilde: silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyen, elektrikli motor gücü de 50kW üzeri olan otomobillerde %90 olan ÖTV orani %45’e çekildi, silindir hacmi 2500 cm3’ü geçmeyen, elektrikli motor gücü de 100kW’ı geçen araçlarda %145 olan ÖTV %90’a çekildi.

Özellikle C-HR teşviği gibi görünen uygulamanın zaten yerli üretim olan araca Gümrük Birliği neticesinde teşvik yapamayan ülkemiz için devede kulak kaldı diyebiliriz. İlk alım konusunda özellikle bu teşviğin yapılması bir nevi hybrid girişi için önemli bir gelişme diyebiliriz fakat alınmış olan aracın yürütme maliyetlerinden biri olan MTV’nin araç motor boyutuna bağlı olması sonucunda teşvik yetersizliği aşikar görünüyor.

Aynı zamanda vergilendirmenin karbon salınımına bağlı olmamasından ülkemizde dizel araçlar halen avantajını korumaktadır. Özellikle Avrupa’da dizel araçlara şehiriçine girme yasağının uygulanmaya başlayacağı düşünülünce daha 40 fırın ekmek yememiz gerektiğini düşünmeden edemiyorum.

Bu durumu örneklendirmek gerekirse:

Yenilenen Toyota C-HR Hybrid Diamond: 182100TL teşviksiz hali olan aracın teşvikli hali 134900TL
2018’de ödeyeceği MTV: 1800cc altı olduğundan 2284TL

Yeni Nissan Qashqai 1.5dci Platinium Pack: 154000TL (Motor özellikleri bakımından 1.5 dci seçildi)
2018’de ödeyeceği MTV: 1600cc altı olduğundan 1284TL

Sizlerin bu konudaki yorumlarınız neler?

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla