Haberler

Mazda Kai Concept Bir Sonraki Nesil Mazda 3’ün Ön Gösterimi!

Ekleyen Mesut Taşdemir

Mazda, 2017 Tokyo otomobil fuarı Kai Concept’i tanıttı ve gösteri otomobili, yeni nesil Mazda3 hatchback tasarımını önizlemektedir. Vision Coupe Concept ile birlikte Kai Concept, Mazda’nın Kodo tasarım dilinin bir sonraki evrimini de ima ediyor. Kodo 2.0’un bazı öğeleri ikinci nesil CX-5 üzerinde zaten görülebilir.

Mazda, Kai’nin kelimenin tam anlamıyla “öncü” e çevirdiğini söylüyor; bir sonraki Mazda3’ün en yeni Skyactiv platformunu, yeni Skyactiv-X sıkıştırma ateşlemeli motoru ve tasarım etolojisinin en yeni evrimini ilk kullanacaklarını ima ediyor. Mazda’nın tasarım dilinin en yeni versiyonunun en önemli tasarım unsurlarından bazıları, geniş bir üç boyutlu ayrıştırılmış ızgara, ızgaranın alt kısmına bağlanan krom şeritli ince farlar ve uzun bir kaput ile bir kabinin arkaya dizilmiş tasarımı Kai Concept’e coupe benzeri bir siluet kazandıran tavan çizgiside mevcut.

Tasarımcılar karakter çizgilerini standart çizgiden uzaklaştırdı ve onları sürekli olarak yansımalarını değiştiren noktalamalı yüzeylerle değiştirdi. Bu, otomobilin tasarımını basitleştirmek, duygusal ve dikkat çekici tutmak için yapıldı. Kai Konseptinin arka ucu mevcut Mazda3’lerden daha yuvarlaktır ve daha kalın bir C sütununa sahiptir. Arka lambaları, iki yuvarlak LED küme özellikli RX-Vision Concept’den açıkça esinlenmiştir. Arka camın üzerinde, ince bir LED ışık şeridinin bulunduğu karartılmış bir tavan spoyleri var. Arka ön pano altındaki difüzörün içine entegre edilmiş çift egzoz bölmesidir. İçerde, Mazda kabinini sürücü merkezli bir düzen ile tasarladı ve ana gösterge kümesinin doğrudan sürücünün önüne yerleştirildiği aynı minimalist temayla devam etti.

 

Kai Konsepti, Mazda’nın Skyactiv platformunun en yeni yinelemesine dayanıyor ve 174 inç uzunluğunda, 73 inç genişliğinde, 54.1 inç uzunluğunda ve 108.3 inçlik bir dingil mesafesine sahip. Bu, 2 inç daha uzun bir dingil mesafesine sahip, mevcut nesil Mazda3’ten 1,6 inç daha kısa, 2,7 inç daha geniş ve 3,2 inç daha düşük bir seviyeye indiriyor. Kai Konseptini güçlendirmek, sıkıştırma ateşlemeyi başlatmak için buji kullanan Mazda’nın yaklaşmakta olan Skyactiv-X motorunun bir varyantı. Mevcut Skyactiv-G motorlarına göre% 10-30 daha fazla tork ve% 20-30 daha iyi bir yakıt ekonomisi sunması bekleniyor.

 

Forum konusu için tıklayın.

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla