Haberler

Lexus Tokyo’da Otonom Teknolojilerini Sergiledi

Ekleyen Vedat Özgürel

Lexus, bu yıl 45. kez düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı’nda otonom sürüş yeteneklerine sahip LS+ Concept modelinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Premium markanın Tokyo’da sergilediği modeller arasında Lexus’un spor F modellerinin 10. yılı anısına yaptığı RC F ve GS F’in sınırlı üretim versiyonları da yer aldı.

Resim

Herkesin sorunsuz ve güvenli bir şekilde seyahat etmesine imkan tanıyan ve ileri teknolojilerle donatılan LS+ Concept aynı zamanda markanın amiral gemisi sedanın gelecekteki tasarım dilini de gösteriyor. Lexus, otonom sürüş teknolojisini 2020’de yol otomobillerinde kullanmaya başlayacak. Premium üretici böylece trafik kazalarının yaşanmadığı bir dünya hedefine, geliştirdiği otonom sürüş teknolojileriyle ulaşmayı amaçlıyor.

Resim

Gelecek jenerasyon Lexus modellerinin tasarımı hakkında da fikirler veren LS+ Concept, otoyolda tüm trafik şartlarını algılayacak ve yanıt verecek kapasiteye sahip. Şerit değiştirme işlemini kendi kendine yapabilen teknoloji, istendiğinde aracı kendi şeridinde takip mesafesini koruyarak da kullanmaya devam edebiliyor. Daha yüksek otonom sürüş kapasitesi için araçtaki Yapay Zeka da, yol ve çevre bilgilerini öğrenerek kendisini geliştirebiliyor.
Tokyo’da sergilenen bu ileri teknoloji, şehir içi yardımcı sistemleriyle birlikte 2020’nin ilk yarısından itibaren Lexus modellerinde kullanılmaya başlanacak.

Resim

Resim

 

Yorumlar için tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla