Haberler

Nissan Japonya’da 1.2 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

Ekleyen Vedat Özgürel

Yine düzgün yapamayan Japonlar skandalı mı? Maalesef Kobe Steel skandalının ardından Nissan çeliğini kullandığı araçlarını son 3 yıldaki tüm araçlarını geri çağırıyor ve 6 fabrikasını bundan dolayı üretimi durdurma kararı almıştı.

Gerekli yetiye sahip olmayan teknik ekiple kontrolleri gerçekleştirilen çeliklerden yine gerekli yetiye sahip olmayan kalite kontrol elemanlarına doğru ilerleyen bu sorun önce 34000 araç ile sınırlı olacağı söylense de şu an 1.2 milyon geri çağırma ile devam ediyor.

Resim

1.2 milyon aracın hepsinde sorun anlamına gelmeyen bu durumun geri gelen araçların üzerinden tekrar kalite kontrollerinin yapılmasına sebebiyet verecek. hepsinde hata olmayacağını ve ne olur ne olmaz diye hepsini geri çağırmaları ise aslında yapılan hatanın geri dönüşü için alkışlanacak bir davranış diyebiliriz.

Resim

Bu operasyonun 222 milyon dolara mal olacağı söylenirken 6 fabrikanın üretimi durdurması ve finansal kayıplar 222 milyon’un yanında hiç bir şey olabilir.

Japon markalarına karşı önyargı oluşturan bu durum ile zor zamanlar yaşayan Japon endüstrisinin özür dileme zamanı geldi.

 

Yorumlar için tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla