Oto Yorum

Yılan Hikayesine Dönen Cam Filmi Hikayesi

Ekleyen Vedat Özgürel

Resim
Aslında herşey Tüvtürk’ün gelmesiyle başladı diyebiliriz. Öncesinde Karayollarına bağlı ekiplerce araç muayenesi yapılırken özelleştirmelerden nasibini alan kurumlardan biri olarak Tüvtürk ortaya çıktı ve araç muayenesi mevzusu daha sıkı kurallara bağlı bir hale getirildi. Daha öncesinde arabayı bile görmeden ruhsatın muayene kısmına parasını verip tarihini uzatan bir şekilde ilerleyen araç muayene standardizasyon ile daha nezih bir hal aldı.

Özellikle bu sayede yolda tehdit oluşturan araçların azalması önlenirken içerisinde can taşıdığımız araçlarımızın yanlış bakım yapılması veya bakımsız kullanılmasının bir nebze önüne geçilmeye çalışıldı.

Bu videoyu hepimiz hatırlarız. Kaç kere gittik daha kaç kere gideceğiz bilmiyoruz diyorlardı. Tabi ilk düzenlemelerde olduğu gibi ilerleyen zamanlarda bazı yasalar esnetilerek daha az sorun yaşanması önlendi. Bu maddelerden biri de cam filmi idi. Öncesinde “ağır kusur” olarak lanse edilen cam filmi sonrasında baskılarla beraber “hafif kusur”a dönüştürülerek muayeneden geçiş yapılabilir hale geldi. Özellikle çok güneş alan bir konumda olan Türkiye için cam filminin yararlarını ise say say bitmez. Özellikle 1 yıl önce emsal dava kararları ile cezaların iptal olduğu durumlardan sonra cam filmi serbest olduğu konusunda Resmi gazetede çıkan karar neticesinde korkan korkmayan herkes cam filmi taktırır hale gelmişken bir anda yeni bir kanunla cam filmi denetimleri ve muayene istasyonunda cam filminin tekrar ağır kusur olduğu bir dönemle karşı karşıya kaldık.

Yılan hikayesine dönüşmesi ise bir Türkiye klasiği diyebiliriz. Sorularımız basit: Neden serbest hale getirilirken belli başlı standartlar getirilmedi? Aynı şekilde ülkenin standartlarını belirleyen Türk Standartları Enstitüsü belli bir geçirgenliğe kadar olan cam filmleri yasaldır şeklinde onama yaparak neden bir standarda bağlamadı? Heryerde yüzlerce kişi patlayan bombalarla ölürken cam filmi serbest iken şimdi terör bahane edilerek neden yasaklandı?

Son olarak bu durum sadece cam filmi olan araçlarda uygulanmakta olup karartılmış camlar bu durumdan muaftır. Karartılmış camı olan kişiler hem muayene hem de cezadan kurtulabilmektedir.

 

Yorumlar için tıklayınız.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla