Haberler

Mitsubishi Colt geri mi dönüyor?

Ekleyen İlke BAYDUR

Mitsubishi’nin ve Japon otomobil tarihinin ilk compact sınıf otomobili Colt, Renault & Nissan & Mitsubishi ittifakıyla geri dönmeye hazırlanıyor !

Üretimine ilk olarak 1962 yılında başlanan Mitsubishi Colt, Japon otomobil endüstrisi için bir takım ilkleri taşıyordu. En önemlisi, (Kei-Car’ları saymazsak), Japonya’nın ilk Compact sınıf otomobiliydi. 1962 yılında Colt 600 modeli ile başlayan serüven, 2012 yılı başlarına kadar devam etti. Colt, sadece bir b sınıfı otomobil olmaktan ziyade, uzak doğu pazarlarında kamyonet, camlı van, panelvan varyasyonlarıyla da satıldı.  2012 Yılında üretimi durdurulan Colt’un yerini, Mitsubishi Mirage (Türkiye ve Avrupa pazarındaki adıyla Space Star) aldı. Ancak Mitsubishi severler, Colt’tan sonra yerine gelen Mirage’ı asla kabullenemedi. Colt’taki geniş iç hacim, yüksek performans Space Star’da yoktu ve pek çok Colt sahibi aracını yeni Colt olarak lanse edilen Space Star ile değil de rakibi olan Honda Jazz ile değiştirdi.

Tokyo otomobil fuarında alınan duyumlara göre, son yıllarda eski günlerinden bir hayli uzakta kalan Mitsubishi, Renault Clio’dan alınan platform ile Colt modelini tekrar piyasaya sunma hazırlığında. En son geçtiğimiz ağustos ayından Mitsubishi Lancer üretimini sonlandıran Japon otomobil devi, Colt modelini tekrar dirilterek Compact sınıf pazarında pastadan pay almaya çalışacak gibi görünüyor.

Ürün planlama başkanı Vincent Cobe de modelle ilgili önemli ipucunu vermiş oldu.

Gündemde olan araç için baştan platform tasarlamak ve inşa etmek oldukça maliyetli görünüyor. Bu analizin karşısındaysa küçük otomobil pazarındaki marjların düşük olduğunu görüyoruz. O segmentte Renault ve Nissan platformlarını kullanmak istiyor muyuz diye sorarsanız bunun cevabını evet olarak verebilirim.” 

Renault’nun yeni Clio modelini 2018 yılında tanıtması planlanıyor. Platform kardeşi olacak yeni Mitsubishi Colt’un ise bu durumda 2018-2019 yılı gibi geri dönmesi büyük bir olasılık. Ayrıca yeni Colt, büyük bir olasılıkla Hybrid teknolojisi içeren bir motorla karşımıza çıkacaktır. Mitsubishi’nin Outlander PHEV’deki teknolojiyi yeni Colt’ta da uygulaması kuvvetli görünen bir ihtimal.

 

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla