Testler

Test || 2011 Mitsubishi Lancer 1.6 Invite

DAHA İYİ GÖRÜNENİ YOK!

 

Evet, biz JDM Spirit Turkey olarak Mitsubishi’nin ve Ralli dünyasının efsane otomobili Lancer’ı inceledik.

 

Tasarım

 

‘Köpek Balığı’ lancer ilk olarak 2008 yılında satışa sunuldu. 2008’den beri satışta olan efsane, günümüze kadar bir takım ufak makyaj ve iyileştirme operasyonlarına tabii tutulduysa da, gerek çıktığı dönem gerekse de günümüz dönemine göre efsane bir tasarıma sahip olduğu için hiçte yaşlıymış gibi durmuyor. 2008 yılında olsaydık eğer 2008 model bir lancer’ın 2017 model gibi göründüğünü rahatlıkla söyleyebilirdim. Tasarımı hala güncelliğini kaybetmemiş. Hani yıllanmış fransız şarapları için daha lezzetli olur denir ya, Lancer’da öyle bir şey işte. Tabii ne yazık ki Mitsubishi, Lancer üretimini Ağustos 2017 itibarıyla durdurmuş bulunmakta.

 

Güvenlik

 

İlk çıktığı dönem Lancer, Euro Ncap çarpışma testlerinden 5 yıldızı alan ilk Mitsubishi modeliydi. Kimilerinin ‘2008 model araba yeaa hala satılıyor’ diye kötüledikleri bu Lancer, 2014 yılında yeni nesil otomobillerin bile ‘çuvalladığı’ IIHS Small Overlap’ testine girdi ve alnının akıyla çıkmasını bildi. En yüksek güvenlik derecelendirmesinin sadece bir tık düşük notunu alan Lancer, 2013’te yeni kasası çıkıp kötü  bir derecelendirmeye imza atan alan Toyota’nın efsane modeli Corolla’dan bile sağlam bir araç olduğunu bütün dünyaya kanıtlamayı başardı. Test aracımızda Diz hava yastığı dahil 7 hava yastığı, ABS+EBD ve ASTC (ESP ve traction kontrol) mevcuttu. Bu güvenlik donanımları 2008’den beri sunuluyor ve 2008 yılını geçtim günümüzde bile oldukça iyi donanımlar.

 

Performans ve Yakıt Tüketimi

 

Geldik can alıcı kısma. Lancer kullanıcılarının ‘Gitmiyor’ dedikleri Lancer, bir Colt kullanıcısı olarak beni gayet tatmin etti. Test ettiğim araçta 1600 cc 117 HP güce sahip, ASX’ten de tanıdığımız bir motor bulunuyordu ve bu motor Lancer’ı öyle deli gibi uçurmasa da, gayet kontrollü ve atmosferik bir sedan’ın gitmesi gerektiği kadar hızlandırıyor. Aracın 0’dan 100’e değeri 11 saniye ve, açıkçası benim için iyi bir değer. Son hızı 190 km olarak belirtilmiş ve, gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu araç uzun boş bir yolda zorlamayla 200 km ve üzeri hızları görebilir. Lancer’ın vites geçişleri aşırı derecede kemikli ve bu bence güzel bir özellik. Kemikli yapı sportifliği iyice vurgulamış. Aracın vites geçişleri her ne kadar bir ferrari kadar kemikli olsa da, debriyajı aşırı derecede yumuşaktı. Ancak test aracına özgü olarak biraz yukarıda kavrıyordu. Yakıt tüketimi ise bütün mitsubishi’ler gibi az, şehir dışı 5 Litre ortalama tüketimler rahatlıkla yakalanabiliyor.

 

Genel yorumlar

 

Lancer, gerek geniş iç hacmi, gerekse de düşük yakıt tüketimiyle beni kendisine hayran bırakmayı başardı. O hem bir aile arabası, hem de sportif bir araba olmayı japon atalarından öğrenmiş!

 

Yorumlar için tıklayınız.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla