İncelemeler

Belkide Son Sti’ın Kalbimizi Çalan Sürüşü!

Ekleyen Mesut Taşdemir

Bu arabayı kullanmak size adeta zaman kayması yaşatıyor! 90’lar bir anda avucunuzun içinde beliriyor.

Gece karanlık ve korku dolu. Güney Galler’in gözde sürüş parkı Brecon Beacons’ın üzerinde, nemli, karanlık A4069 otobanının üzerinde duran koyun iseniz tabii.  Şafak söktükten bir saat önceydi ve buzlu çiseleyen yağmur sonunda ince bir tabaka oluşturuyordu yolda ancak karanlık; bir çift ksenon far ve çok özel bir Japon kuduzunun kusursuz boğulmasıyla bölünüyor.

Dört yatay karşıt silindir bir insana şarkısını söylerken; yükselen Black Mountain yolunda hava ve yakıt için yaygara kopartarak ilerlerken aslında 20 yıllık bir otomotiv alt kültürüne bağırdı. 1990’larda toparlanma ilklerinden 2000’lerin başında yasalar, rakipler ve küresel bir çevre vicdanının  1990’lı yılların başında başlayan müthiş ralli kariyerlerinden başlayan ve 2000’lerin kurallarına, emisyonlarına ve çevresel baskıların bir zamanlar sahip olduğu güç koltuğunu eritmeden önce güçlü bir şekilde büyüdü.

Ne yazık ki, burada gördüğünüz WRX STI’nin 150 tane Final Edition’ının efsanevi altın tekerlekleri yok. Bunun yerine, sarı boyalı ve STI markalı Brembo fren kaliperleri daha büyük, gri kaplamalı Y kollu jantların arkasında. Özel Final Edition kapı çıkartmaları ve vites kolunun arkasındaki parlak, piyano siyah renginde bir simge logosu var.

Subaru’nun gelmiş geçmiş en iyi reçetesi; Sonuna kadar gurur duyulan Simetrik All-Wheel Drive düzeni ve homurdanan 2.5 litre turbo şarjlı boksör motorunda egsoz çatırdıyor. Koyunlarla kaplı kıyı şeridine yükselirken ikisi de bacaklarını geriyor ve hafifçe  kızgın çekik gözlü düz dörtlüden gelen boğurtular ile şarkı söyleyerek ilerliyor.

 

Yine de, beklediğiniz kadar sert bir müzik değil. Unutulması kolay, Impreza ve WRX STI kültürü için  zaman harcadığınızd aslında oldukça sıradan egzozu var. Ferah ama sizi saran sürücü koltuğundan katı, boğazlı ve ünlü ayırıcı egzoz borusunun çarpık yükselişini ve düşüşünü duyamıyorum. Bu, sadece koyunların bugün keyfini çıkarabileceği bir zevk.

Bunun yerine, iki yumruğunuzun sığacağı kadar büyük egsozlar ve  açık valfler ile nasıl ses vereceğini hatırlıyor insan. Net bir turbo ıslığı  2000 devirlerin ortalarında biriktirme başlar başlamaz kasvetli perdeyi aralıyor. Bariton tonda 6500rpm’lik kırmızı çizginin yakınında, neredeyse rahatsızlık verici hale gelmeden önce 4000 rpm’den sonra bu ıslık bağımlılık yapıcı. Sert ve hafifçe çentikli ama tatmin edici altı vitesli manuel vasıtasıyla yeni bir dişliyi 6000 rpm’de yakalamak daha iyi.

Kahramanımız 3000rpm ile 6000rpm arasında kesinlikle mutlu ve yumuşak, I (Akıllı) sürüş modunda sorunsuz bir kuvvet sağlıyor. Sıkışık mod kadranı üzerinde takılıyorsunuz ve orta vites arkasına bakmayı tercih ederseniz, ayarlar maksimum  spor # veya Spor’a geçiyor.

A4069 zorlu bir yol, cazip ve dar ama çok ekşi bir nota üzerine gününüzü sonlandıracak kadar dik olan asfalt geçişleri. Kötü bir karar vermek kolay, ancak bu araba için de mükemmel bir test. Spor Sharp’e geçince, birden bire Chuck Norris’e dönüşüyor. Düşük hızla yolculuk zorlu geçti ve aniden 3000rpmde hızlıca patladı. Benzer fiyatlı süper hatchback’lerin yakın zamanda yenemeyeceği ivmenin çekiç darbesi ürpertici.

 

STI’ ın çöküşünün bir kısmı, yıllar boyunca pek değişmediği yönündedir. Elbette, o da şu an en sevdiğimiz yönü, bugün hala seviyoruz. 296 bhp’lik motor on yıllar öncesinden bir sürü farklı Impreza WRX STI şasisi tarafından dövüldü. Zamanla birlikte pek de gelişemedi.

Etkileyici direksiyondan aşırı derecede tutuşlu lastiklere kadar önemli unsurlar arasında epik bir işbirliği var. Yol tutuş hissi tam olarak şu sağda ya da solda  devasa büyük eller sizi yolda tutuyor sonra da devasa bir güç sizi mancınıkla ileri doğru fırlatıyor. Aynı zamanda bu işlemi yaparken her şeyi size çok konuşan bir kız gibi anlatıyor ama bundan siz de memnun kalıyorsunuz.  Sürüş sırasında size net bir şekilde kaybettiği tutuşu anlatıyor daha sonra da bu kaybettiği kuvveti dört çekerle arka ve öne nasıl dağıttığını anlatıyor. Bazıları buna kör bir bıçak diyebilir ya da zamanın arabası değil diyebilir. Ne kadar dengesiz hissettirse de bir o kadar da dengeli ve güvenli hissettriyor. Tanrım!!! Müthiş hissettirdiği kesin!

Final Edition, çocukluğumuza uzanan simgesel bir soyun olmasını istediğimiz görkemli nihai sonu olmamalıydı. Sarı jantlar ve mavi renkleri ile WRC’de senelerce izledik. Daha hızlı, daha konforlu ve daha şık rakipleri karşısında bile, Subaru artık onlardan daha özel. Ve hala muhteşem gözüküyor…

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=135&t=2743″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla