Haberler

BP İlerleyen Zamanlarda EV Şarj İstasyonları Kuracak

Ekleyen Vedat Özgürel

Büyük akaryakıt firması BP iki ay sonra elektrikli araç şarj noktalarını benzin istasyonlarına koymayı planlıyor.

3.5 milyon poundluk Amerikan Freewire Technologies’e yatıran firma, yoğun kullanılan istasyonlarına hızlı (50 kw) ve taşınabilir şarj istasyonlarını kurmaya başlayacağını açıkladı. Hızlı şarj istasyonu ile Nissan Leaf’i yarım saatte %80 şarj etmek mümkün olacak.

BP’nin rakibi olan Shell de benzer bir durum için çalışmalara başladığı biliniyordu. BP’nin hangi istasyonlara koyacağı ise bilinmiyor fakat kurulumlar Şubat ve Mart aylarında başlıyor.

Avrupa’da ise anahtar yerler bir sonraki sene belirlenecek iken BP endüstri standardı tam belirlenmeden çok fazla yatırım yaparak standaziasyonu getirmeyi hedefliyor.

BP CEO’su Tufan Erginbilgic:

“Elektrikli Otomobil şarj etme kuşkusuz işimizin önemli noktalarından biri fakat müşteri talepleri ile teknolojiler hala gelişiyor.”

Şarj port tedarikçisi olan Chargemaster 2017’de 50000 adet elektrikli araç kaydı olduğunu, bu sene ise bu rakamın 70000’den fazla olacağını tahmin ediyor.

Bu sırada, National Grid BP, Shell, Ford, BMW ve Tesla, hatta daha fazlasıyla konuşarak “süper hızlı şarj noktalarını” otoban servis istasyonlarına kurmayı düşünüyor. 50 kadar bölge haritada insanlara en iyi hizmet verecek nokta olarak işaretlenirken, en hızlı şarj süresi en efektif EV menzil arttırımı olarak görülüyor.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=134&t=2760″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla