Testler

Test || 2005 Mitsubishi Outlander 2.4 A/T

İyi seyirler. Mitsubishi’nin Amerika pazarı için yapmış olduğu modelin ilk jenerasyonu olan Outlander ile sizlerleyiz.

Tasarım

Mitsubishi’nin Pajero dışında ilk yapmış olduğu 4×4 SUV olan Outlander dışarıdan sade bir tasarımla sizi karşılıyor. Farların mercekli yapısı ile 2006 model bir araç için şimdilerde bile güncel diyeceğimiz görünümü olan aracın arkayada doğru stationumsu hali sayesinde en büyük rakibi Subaru Forester’ın iç mekan boyutlarından küçük olmayacak şekilde bir yapısı olduğu gözlerden kaçmıyor. Arkaya geçtiğimizde ise sade tasarımlar stopların o yıllarda moda olan far içerisinde far olması ise araca sportiflik katmış.

Motor Performans

Araçta 2.4lt’lik 158 Hp güce sahip motor görev yaparken 213Nm torku 4000devirde vermekte. 0-100 hızlanmasını otomatik vites neticesinde 9.9sn’de yapan araç 200km/s son hıza sahip. Motor özellikleri bakımından tam bir uzun yol aracı diyebileceğimiz araçta özellikle dört çekerin sizi yolda tuttuğunu virajlara girerken anlayabiliyorsunuz. Zamanının tek otomatik vitesi olan tork konvertörlü tam otomatik şanzımanın 4 ileri kademesi şimdi için çok teknoloji dışı kalsada tiptronik kullanımı ile kullanımı kolay bir şanzıman yapılmış. Aracın ilk hızlanmasında vites oranları iyi hızlanmasını sağlarken son vitesin ekonomi odaklı olmasından dolayı yüksek hızlarda sağırlaşma durumu ortaya çıkabiliyor. Virajlara girerken ise yerden yüksek yapılı olmasına rağmen sert süspansiyonlarıyla ve dört çekerin etkisiyle virajlar korkulu rüyanız olmaktan çıkıyor.

Donanım Konfor

Araçta donanım anlamında 2006 yılında olan donanımlardan bir demet verilmiş. Deri direksiyon ve deri koltuklar elegant bir görünüm verirken koltuk ısıtma ön koltuklarda soğuk kış aylarında oturmayı mümkün kılıyor. Otomatik klima Lancer ve ASX’de gördüğümüz gibi dijital düğmeler yerine çevirmeli şekilde, sürekli dört çeker olan araç iki parçadan oluşan sunroof ile aydınlık bir iç mekan sağlanabiliyor. 2 havayastığı bulunan araçta klasik bir cruise control ile de konfor unsuru eklenmiş.

Uzun yol kıvamındaki bir yolda gitmemize rağmen yollardaki bozuk satıhlara denk geldik ve 17″ jantlarla beraber sert süspansiyonlar aracın çok aşırı konforlu hale getirmiyor fakat bu durum size yol tutuş olarak geri iade ediyor. Büyük yan aynalardan dolayı özellikle 100km/h hızlardan daha hızlı gidilmesi halinde rüzgar sesi alan bir yapıda olan araçta yol sesi ise Japon aracı standartlarında diyebiliriz.

Sonuç

Mitsubishi’nin Pajero’yla gelen mirası ile Evo yol tutuşunu harmanlayan Outlander hem arazide hem de asfaltta iş görecek nitelikte. 2,4lt motora sahip olmasına rağmen otomatik şanzımanın kayıpları neticesinde tam olarak istenileni asfalta iletemesede dört çekerin etkisi ile virajlarda ve hafif arazide güzel şeyler başarabilirsiniz.

 

Yorumlar için tıklayın.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla