Haberler

Civic’e Dizel Dopingi! Yeni Civic Sedan Dizel, 24 Şubat’tan itibaren Türkiye Yollarında.

Ekleyen İlke BAYDUR

Hatırlarsınız ki Honda Türkiye’nin başı, geçtiğimiz günlerde yaşanan ve hala yankıları süren ‘göçük skandalı’ sebebiyle biraz ağrımıştı. ‘FC5’ kasa kodlu yeni Civic Sedan’larda yaşanan (HB Kasalarda rastlanılmadı) bu soruna karşılık Honda Türkiye, araçları ücretsiz olarak tamir edeceğinin sözünü vermesine rağmen, bu kullanıcıları tatmin etmemişti. Şimdi Honda Türkiye, Civic severlerin kalbini, Türkiye’nin en çok sevdiği ‘Dizel Otomatik’ kombinasyonuyla fethetmeye hazırlanıyor.Dizel Honda Civic ile ilgili haberimizi Ağustos Ayında Burada Paylaşmıştık. Sonunda o gün geldi !.

Bakalım Haberi Hazırlayan Editör arkadaşımız İsmail Kaan Bozkurt, o gün Dizel Civic Hakkında Neler Yazmış;

Honda’nın yenilenmiş 1.6lt dizel ünitesi inanılması güç bir değer olan 3,7lt/100km “gerçek dünya” tüketimiyle karşınızdadır.

Normalde yenilenmiş/güncellenmiş bir dizel motor çok ilgi çekmez, önemli değişikler olmaz ancak Honda’nın bu dizel ünitesinde işler değişti ve 3.7lt gibi inanılması güç bir “gerçek dünya” tüketimini elde etmeyi başardı.

Bu sihirli tüketim değeri, Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP) methodu ile elde edildi. Bu method ise tüm dünyadan sürüş bilgilerinin toplanıp, bu bilgilerin ışığında oluşturulmuş gerçekçi bir test methodudur.

Yıllardır üreticiler, New European Driving Cycle (NEDC) yöntemine göre laboratuvar koşullarında araçlarını test ederek tüketim verilerini yayınlamakta idi. Üreticilerin yayınladığı bu veriler bildiğiniz üzere gerçek hayatta ulaşılması zor imkansız değerlerdir.

Honda’nın yeni motoru ise bu gerçekçi test methodu olan Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP) ile ilk test edilen motorlardan biri oldu.

Honda bu gerçekçi method ile 3.7lt/100km ve 99gr/km değerlerini elde edebilmek için silindirlerdeki sürtünmeyikromlu molibdenli (chromium-molybdenum) çelik alaşım pistonlar kullanarak azalttı ve silindirleri süper plato honlama(super plateau honing) yönetimiyle temizledi.

Ayrıca motor bloğunda yeni çıkıntılar/kaburgalar oluşturularak tasarımın ses, dayanıklılık ve titreşim açısından daha iyi ve sağlam olması sağlandı.

Bütün bu veriler 0-100km/saate 10.4saniyede ulaşan 120Beygir/300Nm torklu bir motor için güzel. Tamam motor gücünde bir değişiklik yok, size daha fazla performans vaad etmiyor ama inanılması güç bir şekilde ekonomik olması ona gerçekten bir şans tanımanızı sağlıyor.

Mart 2018 gibi piyasaya sürülecek ve 2018’in ortasında Honda’nın yeni 9 ileriotomatik şanzımanı ile test etme şansı bulacağız

Sizce bu motor, 9 ileri otomatik şanzıman ile başarılı olacak mıdır?

Motorun teknik bilgileri gördüğümüz gibi yukarıda daha önce yazıldı çizildi. Şimdi ise Fiyat listesine göz atalım.

Araç  ilk etapta 2 donanımla ve manuel şanzıman seçeneğiyle satılacak. Bu donanımlar elegance ve executive. Artık fiyat etiketi en yüksek olan (128.900 TL) Civic olan RS versiyonu, artık serinin en pahalısı değil.

Elegance: 121.000 TL

Executive: 130.000 TL

Fiyat etiketiyle satışa çıkmış bulunmakta. Executive paketin 130.000 TL’lik fiyat etiketi, sedan Honda Civic ailesinin artık en pahalı üyesi.

Otomatik Kombinasyonu

Dizel Civic’in otomatik şanzımanlı versiyonu henüz satışa sunulmadı. Bu şanzıman, Dizel Otomatik Honda C-RV’den tanıdık bir şanzıman. 9 İleri, ZF firmasının şanzımanı. Honda Türkiye Başkanı, açıklamasında;

24 Şubat tarihi itibariyle satışa sunulacak yeni Civic Sedan’ın Türkiye’de yeni satış rekoru kırmalarına yardımcı olacağını söyleyen Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, “2017 yılında Civic Sedan’ın yakalamış olduğu satış başarısı ile Türkiye’de satışlarımızı %29 oranında artırarak tarihimizdeki en yüksek satış rakamına ulaştık. Bu yıl da müşterilerimizin uzun yıllardır yollara çıkmasını beklediği dizel motorlu Civic Sedan ile yeni bir tarihi rekor kıracağız” diye konuştu. Civic Sedan Dizel’in ilk etapta 6 ileri manuel şanzıman seçeneği ile yollara çıkacağını ancak yılın ikinci yarısından itibaren 9 ileri otomatik şanzıman seçeneğine kavuşacağı bilgisini veren Takuya Tsumura, “Manuel ve otomatik vites seçeneğine sahip dizel motorlu Civic Sedan modelimizden yılsonuna kadar 32 bin adetlik bir satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

İfadelerini kullandı.

Corolla’yı tahtından edebilir.

Yeni Dizel Civic, Ülkemizde 2006 yılından beri aynı kombinasyonla satılan (1.4 D-4D 90 HP, 6 İleri Multimode Yarı Otomatik şanzıman) Corolla’yı ciddi ciddi tahtından edecekmiş gibi gözüküyor. Zira günümüz otomotiv dünyasında, Corolla’dan başka 90 HP’lik 205 NM Tork’a sahip dizel motor pek kalmadı. Pek çok üretici artık 300 NM’lerde ve Tam otomatik ya da Çift kavramalı yarı otomatik şanzıman kullanıyor. Bu tanımlamalara çok uygun olan yeni Dizel Civic, daha şimdiden Honda’nın hedeflerini gerçekleştirebileceğini gösterir nitelikte bir araç olacağa benziyor.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=20&t=2781″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla