Haberler

Toyota Standı Hiç Bu kadar Eğlenceli Olmamıştı

Ekleyen Vedat Özgürel

Modern Toyota’nın zevk tarafı konusundanda kötü şöhreti olduğunu hepimiz biliyoruz. Tokyo Auto Salon denen Japonya’nın araç modifiye ve aksesuar fuarında ise bu tabuları yıkma peşinde diyebiliriz.

Orta standda Gazoo Racing Super Sport Concept dururken Toyota’nın yeni Supra’yı ortaya çıkaracağını unutuyor insan. Toyota TS050 tabanlı konsept Gazoo Raing başkanına göre “Toyota’nın aktif yarış araçlarından spor araç yaratma yeni macerası”

Kusursuz çizgilere sahip araçta 986 beygirlik 2.4lt’lik V6 çift turbo motor ve TS050’nin hybrid sistemi ile donatılmış durumda. Araçta 2 koltuk bulunurken ilerleyen zamanda oluşabilecek yeni araçlara göz kırpıyor. Eski F1 sürücüsü Kamui Kobayashi bu aracı Fuji Speedway’de testlerini yaparken görüntülendi.

Toyota’nın dediğine göre motordan elde edilen enerjinin %50’si ısı, sürtünme ve ses’e giderken modern motorlarda bu durumunun %80’i bulduğunu söylüyor. Yani motordan 30 puan daha fazla güç elde etmeyi başardıklarını söylüyorlar.

Super Sport eğer seri üretime geçerse etiket fiyatı New York mansiyonlarını sollayabilir. Neyseki Lexus biz fakirleri de önemseyerek 100000$’lik LC yarış aracını yaptıki Super Sport’a ihtiyacımız kalmadı 🙂

Gazoo Racing’in Le Mans yarışlarında olduğu 12. yıl iken Lexus için bir ilk gerçekleşiyor. Toyota’nın dediğine göre ileri geliştirme sayesinde üretim araçlarındaki özellikle aerodinami, karoseri rijitliği ve hafifleştirme konusunda yol katedecekleri belirttiler. Araç yollarda kullanılan LC500 motoru olan 471 beygirlik 5lt V8’lik motorun modifiyeli haliyle yarışa giriyor.

Farklı olarak bir LC daha SuperGT sezonuna Redbull ve Keeper etiketleriyle çıkacak. SuperGT’de büyük 5lt’lik motor yerine kurallar gereği 2lt’lik 4 silindirli turboşarjlı motorlar görev yaparken şasi tube-frame olarak yapılmış durumda.

5 sene önce Toyota’dan bu şekilde araçlar çıkacağını düşünmek zordu. Hatta 2010 yılında üretimi duran SC430 karoserisiyle yarışıyordu. 2015’ten itibaren ise RC F ve LC ile güzel bir ivme yakaladı.

Daha da aşağı seviyelere indiğimizde ise karşısımıza GT86 geliyor. 24 saat Nurburgring yarışını kendi klasmanında 2014’de kazanan aracı Masahiko Kageyama, Kumi Sato, and Naoya Gamo sürmüştü.

Toyota’nın motor spor aktiviteleri pistlerle bitmiyor ve WRC’de Yaris ile başarılara imza atıyor. Yeni soğutma sistemi ve aeordinamiği ile 2018’de daha iddalı bir Yaris WRC ile karşı karşıya kalacağız gibi duruyor.

Toyota’ya göre Yaris 380PS’den fazla gücü 1.6lt’lik motor ile çıkarırken dört çeker sistemi ve 1200kg civarı ağırlığı ile rekabetçi olmaya devam edecek. Japonya için ise daha güzel haberler var.

Japonya’da oturanlar için Vitz GRMN’nin 1.8lt’lik 209 beygirlik 250Nm’lik torku ile sadece 1415Kg. Bir nevi modern yüzlü Corolla FX-16.

Bekleyin daha fazlası var. Gazoo Racing ile işbirliği sayesinde mevcut araçlara body-kit ve ve jant seçenekleri eklendi.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=20&t=2790″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla