İncelemeler

Mazda Mx-5 ND Turbo Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey!

Ekleyen Mesut Taşdemir

Daha güçlü fabrika çıkışı Mx-5 şu an pek mümkün görünmüyor! Peki ya Aftermarket? Mazdalarda söz sahibi İngiliz merkezli BBR firmasının Turbo Mx-5’ini sizin için inceledik…

 

Mazda MX-5 tarafından sunulan güç miktarı araba manyakları için sürekli bir tartışma konusudur. Aracın çok önemli bir noktası (tartışmasız) basitlik, bu yüzden düşük güç ve düşük ağırlık anahtar kelimeler.  Ama yine de, daha güçlü bir versiyon daima cazip bir ihtimal olarak görünüyor. Mx-5 platformu hafif gövde, rijit şasi, mükemmel denge özellikleri biraz daha güçlü olmayı da kaldıracak bir ünite!

Görünüşe göre bunu Mazda’dan asla alamayacağız, dolayısıyla MX-5’in önceki sürümlerinde olduğu gibi, mevcut ‘ND’ jenerasyonu en iyi ideal spor otomobilinizi oluşturduğunuz bir temel olarak bakılıyor. Ve bunun da bir turbo  ilavesi ile olması çok olası.

Turbo işlerine başlamadan önce bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için, Oxfordshire da bulunan Mazda’nın tuning gurularının bulunduğu BBR GTI’dan bir Mx-5  ayarladık ve turbo şarjlı ND MX-5’lerin ikisinde – 1.5 ve 2.0 – bir sürüş gerçekleştirdik.

1. 1.5 litrelik motora Turboşarj sandığınızdan daha mantıklı!

2.0-litre ND MX-5’i başlangıç noktası olarak kullanmanın daha iyi olacağını düşünüyorsanız, haklı olursunuz. 1.5 ve 2.0 kitleri arasında fiyat farkı yok ve ikincisi için gidiyorsanız, ‘sadece’ 210bhp aksine 242bhp ile sona erecek. Peki 1.5 kitin anlamı ne? Her şey burada yaşadığınız yere bağlı.

Bazı pazarlarda sadece 1.5 litrelik ND mevcut, bu yüzden 1,5 için bir takım olmaksızın, sahipleri turbo hayallerine elveda sallayacaklar. Öyleyse, aracın vergilendirilmesinin motor boyutuna göre yapıldığı pazarları göz önüne almanız gerekir; burada, daha ekstra 32 bg uğruna vergi ödemek yerine sağlam 1.5 motora turbo takmak oldukça mantıklı.

2. Twin-scroll esas mesele

Mevcut MX-5 için konvansiyonel normal turbo kitleri mevcut, ancak BBR söz konusu olduğunda, twin-scroll böyle bir kurulumda verdiği azalan turbo lag için değil.  Aynı zamanda, eğer bilmiyorsanız egsoz basıncı ile alakası da var. Düşük devirlerde oluşan egsoz basıncını pistondan uzaklaştırmak tek scrolla göre daha kolay. Böylece yanma daha verimli ve güvenli oluyor.

BBR patronu Neil McKay, “Piston kafasına çok fazla geri basınç uyguladığınız için klasik bir turbo yapmanız çok verimsiz olacaktır,” dedi ve ekliyor: “Mazda’nın yapmış olduğu çok işi geri alırsınız. ‘4-2-1’ egzoz sistemni ancak twin-scroll düşük EGT’lere (egzoz gazı sıcaklığı) sahip ve temizleme efektini muhafaza ediyorsunuz. “

3.Sürüş? Turboşarjlı bir MX5 turboşarjlı gibi  hissetirmiyor

BBR 1.5 muhtemelen şimdiye kadar kullanmış olduğum en az turbo hisseden turbo otomobil. Neil, “daha büyük bir atmosferik motorlu bir MX-5 gibi”  tarif ediyor ve kabul ediyorum; 4000rpm’de biraz algılanabilen hafif bir tork kaldırışı var, ama bu konuda. Hala devir çevirmeyi seven ve gaz tepkisi yüksek , ayrıca alt devirler baygın hissettirmiyor.

2.0 ‘da turboya geçiş daha belirgin olmasına rağmen aynı hikaye. 2000rpm’den çekmeye başladığında ilk ipucunu alırsınız ve bu kez 3000rpm’de turbo gelişimini hissetmeye başlarsınız. Ancak yine de, dört silindirli  istekli devir çevirme karakteri hâlâ orada.

Birkaç seçenekli şasi yükseltmeleriyle (daha sonra bunu öğreneceğiz), MX-5’in kaldıracağı güç hala daha çok yüksek seviyede. Aşırı gelmiyor ya da yeni keşfedilen gücüyle engellenmiş. Hâlâ bol miktarda çekiş var, hala daha tekerlekleri yakmak için daha fazla güç istiyor.

4. Muhtemelen Turbo isteyeceksiniz bir Supercharger değil!

Instagram’da bu araçları turbolamaya başladığklarını gören kullanıcılar neden bir Supercharger kullanmadıklarını sormuşlar. Neil, bir superchargerın doğal olarak yüksek parazit kayıplarıyla ilgisi olduğunu açıkladı. Bir süper şarj cihazı kullanarak anlamlı bir güç kazancı elde etmek için çok miktarda basıncı artırmanız gerekir ve bu, SkyActiv-G motorunun yüksek sıkıştırma oranıyla o kadar iyi oturmaz. Ayrıca başka bir noktaya değinmek gerekirse mx-5 üzerinde kurulan bu sistemde çok fazla lag yok ve motora çok yük bindirmiyor.

5.  240bhp+ için motor iç aksamları değişimi, 300bhp+ için a şanzıman değişimi gerekir

BBR 2.0 motorda 242 hpye çok çok az turbo basıncı ile ulaşabiliyor. Yani aslında daha fazla güçlere çok kolay bir biçimde ulaşabilir. Neil, “Daha ileri gidebilirsiniz, ancak rahat olduğumuz yer burası” diyor. Niye ya? Çünkü daha fazlası varsa ve bir yatak sarma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

240bhp’yi aşan, ancak 300bhp’den daha düşük bir çıktı istiyorsanız, daha kuvvetli pistonlara ,piston kollarına  ayrıca daha sağlam bir debriyaja bakmak isteyeceksiniz. BBR, bu tür güçlere izin verecek bir Aşama 2 kiti üzerinde çalışıyor ancak içeriği henüz teyit edilmedi.

300bhp’yi aşan bir Aşama 3 kiti (350 bhp, BBR turbo ile mümkündür), yukarıdaki her şeyin yanı sıra yeni bir şanzıman gerektirir.

6. Maalesef hiç de ucuz değil!

MX-5’e 82bhp destek verebilirseniz, şasinin çarpıcı ve canlı doğasını korurken hak ettiği performansı veriyorsanız, bu türbinlerden biri biraz ucuzdur, öyle değil mi? Ne yazık ki, pek değil.

Aftermarket olarak bize Mazda’nın vermeyeceği daha hızlı MX-5’i mutlulukla sunarken, oldukça ağır bir fiyatla geliyor. Kendiniz takmak istiyorsanız tek başına turbo takımı £ 4395, ya da işi BBR’ın sizin için yapmasını ve ellerinizi temiz tutmak isterseniz 4995 £

Kiti kendi başınıza yapmak da tam olarak önerilmez. Denediğimiz 1.5’lik  mx-5 için dört pistonlu giderseniz 665 £ olan, 2.0 test otomobilinde ise altı pistonlu fren için £ 895 yükleme isteyeceksiniz.. (Kontrolsüz güç, güç değildir.)

Güçlenen motoru, şasi üzerinde dengeli tutabilmek adına fabrika çıkışı oldukça yumuşak olan süspansiyon sistemini de değişitrmek gerekiyor. Alçaltılmış süspansiyonlar her iki araç için de 195 £ . Eğer daha da ciddi iseniz Ohlins coiloverlar size  £1635 mal oluyor.

Sport donanımına sahip bir 2.0 litrelik ND’yi taban olarak kullanmanın yolu, standart Bilstein amortisörleri, BBR’nin daha alçak ve sert yaylarıyla değişmesi şart. Fakat o zaman bile, kit, yaylar ve altı / dört pistonlu frenler için yaklaşık 6582 £ ödemek zorundasınız.

En ucuz 2.0 litrelik ND’ler 15.000 dolardan az olsa bile, bugüne kadar sürdüğüm en iyi çok yönlü spor otomobilini yaratmak 20.000 pound’dan biraz daha fazlaya mal oluyor. Bu, 242 bg’lik bir Mazda MX-5’in ne kadar iyi bir performans sergilediğini gösterir. Buna kıyasla, bir Porsche 718 Boxster gibi bir şey aşırı güç, aşırı gerilim ve çok ciddi hissediyor.

İlginç olan, BBR’nin müşterilerinin büyük bir kısmının amortisman beklemekle ilgilenmemesi. Birçoğu direksiyon başına sıfır bile geçmeden sıfır olarak araçlarını turbo kitine göndermekten dolayı çok mutlu. Biz tamamen nedenini anlıyoruz.

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=135&t=2794″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Mesut Taşdemir

1994 doğumluyum. OKS Türkiye birinciliği ile Fen Lisesi mezunu oldum. Daha sonra özel bir üniversitedede burslu devam ederken ailevi nedenlerden ötürü öğrenimimi kestim. Pamukkale Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde devam ettirmekteyim. Halen daha severek okuduğum bölümle alakalı olması nedeniyle de otomobiller ile organik bir bağım var . Ve bakış açım hep bu yönde oluyor.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla