İncelemeler

100 Yıl: Mitsubishi Motors Bölüm 1

Ekleyen Vedat Özgürel

Yıl 1917’nin sonlarını bulurken bir marka doğdu. Mitsubishi. Zaman ne çabuk geçiyor ki Mitsubishi Motor inişleri çıkışlarıyla tam 100 yıldır bizlerle.

Borçlar Geri Ödendi

Mitsubishi Motors büyük bir otomotiv firması olarak gözüksede aslında Mitsubishi Group içinde küçük bir yerde yer alıyor. Mitsubishi Group ise Japonya’nın en büyük holdinglerinden biri. Mitsubishi’nin modern gün başlangıcı ise Samurai ailesinden gelme çiftçi oğlu olan Yataro Iwasaki ile başlıyor. Japonya’daki Samurai geleneklerinden hiç birini Iwasaki alamadı çünkü büyük büyükbabasının borçlarını ödemek için Samurai statüsünü satmak zorunda kaldı.

Iwasaki güçlü Tosa Clan’ında çalışmaya gidiyordu; 19 yaşındayken Tokyo’ya çalışmaya giden Iwasaki babasının köyde dövülmesine bağlı olarak geri döndü ve konuyla ilgili dava açtı fakat Tosa Clan’ın güçlü olması neticesinde davayı kaybedecekken yargıcın ofisine girip yakıp yıktı. Bunun üzerine 7 ay hapse giren Iwazaki aritmetik ve işletmeyi mahkum arkadaşından öğrendi ve hapisten çıktıktan bir sene sonra samurai statüsünü geri satın alacak kadar para biriktirdi.

Sonunda Iwasaki Nagasaki’deki ofisine geçti ve gemi ticaretinin içinde bilfiil durdu. Bu sayede Tosa Clan’ında en üst seviyelere kadar geldi.

Altı yıl sonra Meiji restorasyonu Japonyayı modern zamanlara getirirken şogunluk sistemini terkediyordu. Bir anda klanların iş yapması yasak hale gelirken Tosa’ların operasyonlarını kapatmasına zorlanıyordu. Iwasaki klan borçlarının sorumluluğunu alırken üç gemisini karşılığında aldı.

Iwasaki şirketin anlamını vermek adına “üçüz elmas” logosu ve mitsu bishi yani üç elmas ismini uygun gördü.

Mitsubishi bu şekilde start aldı. Üç gemi ile imparatorluğunu kuran Iwasaki bugün medikalden madene asansörden uçağa nükleer reaktörden Nikon kameraya yüzlerce marka ve ürünün şirketi oldu.

Japonya’da üç elmasın herhangi bir ürününe rastlamamanızın mümkünatı yok. UFJ-Mitsubishi Bankası ATM’si veya Mitsubishi Jet hava kurutucusuna kadar her yerde Mitsubishi bulmak mümkün. O yüzden otomotiv tarafındaki kaybedilenler şirket için yuvarlama hatası farkı kadar az etki eden durumlardan.

20. yy. Başları

Iwasaki 50 yaşında iken 1885’te öldüğü sırada firmanın ilk otomobilini görememişti. Yeğeni Mitsubishi’nin 4. başkanı Koyata Iwasaki atsız tekerlekli aracı görebildi. Deneme üretimini Ekim 1917’de Mitsubishi Model A ile yapmaya başladılar.

Araştırma Kobe limanında yeni oluşan Mitsubishi Gemi şirketiyle ile başladı. Çalışanlar bir yıl kadar çalışarak ilk prototipi Kasım 1918’de söfor açıkta yolcu ise kapalı korunaklı yerde ilerlediği bir tasarım ile çıktı.

Radyatör ızgara altında dört silindirli demir döküm bloktan oluşan 2.8lt’lik motoruyla 35 at ile hizmet eden bir motor vardı. Arkadan itişli olan araç 100km/h’ye yakın son hızı vardı.

Karoser dövülmüş plakaların üzerine tahta çerçeve ile çıkılarak modern bir at arabası kıvamında idi. İçinde yün kullanılan araçta dışarıda trampet stili kornası ve gaz lambası farları vardı.

Mitsubishi Model A’yı üst düzey limuzin olarak devletin yüksek kademelerinin kullanması için üretti fakat fiyat olarak 6500 Yen ile Avrupalı ve Amerikalı araçlar ile aynı fiyatlara satılmasından dolayı 22 tane üretildi ve 12 adet satılabildi. Üretim 1921 yılında durdu.

Yinede Model A ilk seri üretim Japon aracı olarak tarihe ismini yazdı. Yaşayan Model A ise kalmadı.

Mitsubishi 15 yıl boyunca binek araç üretmedi (İlk Fuso 1932’de üretildi ama). 1935 yılında 2. Dünya Savaşı yaklaşırken PX-33 adında prototip ile ortaya çıktı. Askeri personeli araziden rahatlıkla götürebilmesi amacıyla üretilen ilk Japon dört tekerlekten çeker araç olarak 20. yy’ın iknci yarısında önemli bir rol sunacak bir yürüyenin başlangıcı oluştu.

Torklu 4.4lt’lik direk enjeksyonlu 6 silindirli dizel ünite ile 70 beygir güç elde ediliyordu. 1937’de sadece 4 adet üretilen araçta sağ kalan araç sayısı maaleef yok.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=6&t=2801″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum ekle

Araç çubuğuna atla