Teknik Makaleler

Mitsubishi HSR (Highly Sophisticated-transport Research – Üstün Gelişmiş Ulaşım Araştırması) Konseptleri (1987-1997)

Ekleyen İlke BAYDUR

Mitsubishi HSR (Highly Sophisticated-transport Research – Üstün Gelişmiş Ulaşım Araştırması) 1980’lerin sonlarında ve 1990’larda Mitsubishi Motors tarafından sergilenen bir dizi konsept otomobildir.

İki yılda bir, Tokyo Otomobil Fuarı’na denk gelecek şekilde altı adet tekrarlanan iterasyon vardı; orijinalden sonra her model ada eklenmiş bir Roma rakamı ile tanımlandı. HSR I, HSR II gibi.
Modeller:
HSR (1987) – Bu ilk model, Mitsubishi’nin sürüş koşullarına veya hava koşullarına göre sürücü treni, süspansiyon, direksiyon, frenler ve sürüş pozisyonunu otomatik olarak kontrol eden entegre elektronik sistemleri için bir vitrindi. Bu 295 bhp (220 kW; 299 PS) üreten bir 2.0 litrelik 16-valf turboşarjlı motorla çalıştı, 300 km / s (186 mph) maksimum hıza sahipti.
HSR-II (1989)  İkinci nesil, aktif aerodinamik üzerinde, kuruma bağlı olarak 0.20 ile 0.40 arasında değişen bir sürtünme faktörü sunan hareketli palet ve spoiler serisine ağır bir vurgu yaptı. Bu araçta kullanılan Teknolojinin çoğu, şirketin GTO spor otomobilinin öncüsü olan Mitsubishi HSX’e ulaştı. Ayrıca Gran Turismo 4, Gran Turismo 5 ve Gran Turismo 6’da da oynanabilir. ,HSR-III (1991)  HSR adını taşıyan üçüncü konsept otomobil, dünyanın en küçük seri üretilen V6’sı olan 6A10 1,6 litrelik V6 motora sahipti.
HSR-IV (1993) 1,6 litrelik V6’nın 180 bhp’lik (134 kW; 182 PS) modülasyonlu deplasman versiyonu, dört tekerlekten çekişli bir frenleme sistemine sahip dört tekerlekten çekişli bir spor otomobil olan dördüncü prototipi güçlendirdi
HSR-V (1995) Beşinci nesil, katlanır sert tavanlı bir targa üstü spor otomobil, ICDIGE motorunda Mitsubishi’nin benzinli direkt enjeksiyon (GDI) teknolojisinin ilk çıkışını yaptı.
HSR-VI (1997) GDI motorunun 2.4 litrelik versiyonuyla donatılan altıncı HSR konsepti, dört tekerlekten direksiyon, aktif yaw kontrolü, çekiş kontrolü ve otomatik sürüş sistemi özelliklerine sahipti.
Kısacası, HSR ailesi için, Mitsubishi’nin gelecekte kullanacağı projeleri test ettiği prototipleri olduğunu söyleyebiliriz.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla