İncelemeler

100 Yıl: Mitsubishi Motors Bölüm 4

Ekleyen Vedat Özgürel

Biraz sizleri heyecanlandırdım. İtiraf edeyim. 4. ve son bölümle sizlerleyiz.

Talihin Terse Dönmesi

1997’de Asya ekonomisinin çöküşü özellikle bu pazarda önemli yere sahip olan Mitsubishi için bile zorla karşılaşılan bir durum idi. Pazarda lider olduğu Malezya, Tayland ve Güney Kore’de yaşanan ekonomik kriz markaya ciddi bir darbe idi.

Nakite sıkışan firma yılana sarılma misali yien Daimler Chrysler’ın masasının başında kendisini anlaşma yaparken buldu. Bu sefer ortaklıkta 1998’de katılan Mercedes Benz’de dahildi. Bu sefer %37,5’luk kontrol payını Mart 2000’de Chrysler ele geçirdi.

2 ay sonra ise Mitsubishi merkezinden bir skandal yankılandı. 1977’den beri etkilenen bir yanlış ile beraber Mirage’dan Fuso’lara kadar etkileyen fabrika hatası sessizce otoritelerin servisleri dolaşarak geri çağırma yaşamadan problemleri çözmelerini sağladılar.

Sonraki aylarda ise Mitsubishi 900000 aracı geri çağırırken bazı ülkelerde satışları bile dondurulmuştu. İç pazardaki satışları %50’den fazla düşerken Japon endüstrisindeki en büyük skandal olarak tarihe not düşülmüştü.

Kötü şans devam ediyordu. 1 sene snra 1.5 milyon araçlık bir geri çağırma ve Amerika pazarının üçte ikisini çağırma durumu oluştu. Bu durumla ekonomisi çöken şirket 10000 çalışan ile %15’ini işten çıkarmak durumunda kaldı.

Bütün bunlar olurken Mitsubihi’nin Amerika satışlarına bir kara delik gibi batıran durum ile 2000’lere doğru satışları ciddi bir şekilde azaldı. 2000’lerin başında ise bir kampanya ve %0 faizle 12-16ay taksitle otomobil alımını geçekleştiren firma kendisini az da olsa toparladı.

Bu satış artışı iyi olarak görünsede ilk ödemeler gerçekleşeceği sırada ödenememesi ile firmaya 454 milyon dolara mal oldu.

Modern Zamanlar

Sonrasında Daimler Chrysler’ın bu konuda zarar açıklamasıyla ayrılığa geçen firma 2005’te diğer Mitsubishi gruplarına satıldı. Başka alıcı olmaması ve firmanın işin dibini görmesi ise bu zamanlarda oldu. Yeni araç olmaması sadece ellerinde Lancer Evolution X ve yarım yeni Pajero ile dayanmaya çalışan ve yeni ürünü olmadığından da para kazanamayan bir firma. Tam bir ölmek üzere olan bir hasta gibi.

2009 en düşük Mitsubishi satışının olduğu Amerika’da 40000’den az araç satan firma hiç selef ile 2011’de bir atılım daha yaparak fosil yakıtlı araçlar konusunda çalışma yapmaacağını ve elektrikliye yöneleceğini 2011’de açıkladı. Bu durum tüm araçları konusunda geliştirme olmayacağına bağlı olarak Lancer Evoluution, Eclipse gibi araçların da üretimini durdurmak olarak devam etti.

Bir kaç crossover model ile devam eden firma ilerleyen yıllardaki bu pazardaki genişleme sayesinde biraz kendini toparlarken Outlander ve Outlander Sport satışları ile küçük yükselmeler yaşayabildi. Kasım 2015’te Diamon Star Motors fabrikasını tüm yıl full kapasite kullanmadığından kapatma kararı aldı.

2018’da tarih yine tekerrür ederken yeni bir skandal boy gönsterdi. Bu sefer yakıt aldatmacası ve fazla şişirilen lastiklerin patlaması ile rebadge ürün olan Nissan Kei-Car’lar etkilenirken bu durumu Nissan otoritelere raporladı.

Yeni araç satışları %43 düşerken Nissan firmanın %34’ünü satın alarak firmayı batmaktan kurtardı.

Yeni durumun ilerleyen zamanlarda neler göstereceği tam olarak bilinmez iken Pajero’nun tamamen öldüğü söylenebilir. İlerleyen zamanlarda Nissan Patrol ile ortak plartformda üretileceği de söylentiler arasında iken Lancer’ın üretimi tamamen duruyor ve yerine Eclipse Cross geliyor. Amerika’da şimdilik Mitsubihi markası devam ettirilirken neler olacağını zaman gösterecek.

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=6&t=2801/” width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla