Testler

Test || Nissan Primera 1.6 Tekna

Nissan’ın 1998’de GT ile şampiyanalara girdiği P11 kasadan sonra P12 kasa ile konfora yönelik yaptığı aracıyla beraberiz. İyi seyirler ve okumalar.

Tasarım

Aracın tasarımını görünce biraz ilginç bir görünümü olduğu söylenebilir. Zamanına göre farklı bir tasarım dili benimseyen Primera’da SUV temsilcisi X-trail’den esintiler bulmak söz konusu. Özellikle iç mekanda kadran ve kokpitin bütünleşik ve ortada olması başlarda biraz yadırgansa da kullanım bakımından direksiyon tarafından perdelenmemesi bir artı olarak düşünülebilir. Aynı zamanda kadranın herkes tarafından görünüyor oluşu olası bir “yavaş git hayatım” nidasıyla da dezavantaj haline dönebilir. 🙂

Dış tasarımda ise sade bir dış tasarım olsa aynı zamanda aykırı çizgilerle kendini belli eden bir yapısı söz konusu. Yandan bakıldığında bol yanaklı lastikleri ve büyük duran gövdesi ile sportif olmaktan çok konfor odaklı bir tasarım belirlendiği gözlenirken. iç makzeme kalitesi, süspansiyon yumuşaklığı ve konfor teknolojileriyle D segmentine merhaba der vaziyette.

Motor Performans

Araçta görev yapan motor bilindik japon atmosferiği olarak düşünülebilir. 1.6 lt’lik ünite 109HP güç ile performanstan uzak dursa da ayağınızı gaza fazla dokunmadan ilerlemenizde yeterince ekonomik olabiliyor. Test süresince uzun süreli kullanım elde etmediğimizden tam bilgi veremesek de kullanıcısına göre İstanbul şehiriçinde 9lt/100km tüketimleri ile zamanına göre ve bu ağırlığa göre normal sayılabilecek bir tüketime sahip.

Donanım Konfor

Araçta zamanına göre donanım elemanları bolca kullanılmış. Hatta daha da doluları da piyasada bulunabiliyor. Donanımlardan kısaca bahsedersek 6 havayastığı ve ESP ile güvenlik pekiştirilirken, orta konsoldaki dokunmatik olmayan ekran ile hemen hemen herşey yapılabiliyor. Daha öncesinde Japonic kanalında da kullanılan Nissan Fuga’daki ekranın bir benzeri kullanılıyorken klima kumandaları, oynanması halinde ekranda gözüküyor. Dokunmatik haricinde ekranın işlevselliği üst seviyede denebilir. Aynı zamanda geri vitese alınması halinde kamera görüntüsünü yansıtması da günümüzdeki ekransız araçları düşününce olağan üstü denebilir.

Aracımız motorunun en üst donanım seviyesi olan Tekna donanım seviyesinde olmasının yanında 2.0 motorlu versiyonlarında adaptif cruise control bile olması bu yaşdaki bir araç için olağaüstü denebilir.

Sonuç

Yılına göre donanımlı bir araç olması, geniş mekanı nispeten yakıt tüketimi uygunluğuyla tam bir F/P canavarı olarak lanse edebileceğimiz Nissan Primera’nın tek eksi yönü yol tutuşunun yumuşak süspansiyondan dolayı biraz kayık etkisi yaratması denebilir. Onun dışında Renault ile anlaştığı ilk yıllarda çıkan aracın bir çok parçasının ülkemizde kolaylıkla ve ucuza bulunuyor oluşu da Primera’yı Türkiye şartlarında daha alınabilir hale getirmektedir. Temiz ve en donanımlısını bulmanız halinde kaçırmayın derim.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=135&t=2870″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla