İncelemeler

Yeni Toyota Auris Gümbür Gümbür Geliyor

Ekleyen İlke BAYDUR

Hatırlayacaksınız, 2018 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Toyota, yeni nesil Auris’in yüzünü bizlere göstermişti. Avrupa’da muhtemelen aynı adla devam edecek olan Auris, Amerika’da Corolla Hatchback olarak satılabilir. JDM Spirit Turkey ekibi olarak sizler için ön bir inceleme hazırladık.

 

Ön kısımda, Toyota’nın yeni tasarım dilinin rüzgarları esmektedir. Sivri ön burun, boomerang’ı andıran ön far tasarımı ve Toyota Hybrid modellerinin olmazsa olmazı, Mavi Toyota logosu. Açıkçası bu ön tasarımla Auris sanki birazcık daha Avrupavari bir otomobile bürünmüş. Genellikle Opel, Peugeot gibi markalarda gördüğümüz bu füturistik tasarım yeni Auris’te de kendini belli ediyor. Kardeşi Yaris ile de ön tasarımdaki benzerliği hemen göze çarpmakta. Ön farlarımızda muhtemelen led teknolojisi ve günümüzün olmazsa olmazı led gündüz farı sunulacaktır.

 

 

Arka tasarıma geçtiğimiz zaman, açıkçası ben biraz Opel Astra K’ya benzettim. Ancak, günümüzdeki her otomobilin birbirine benziyor oluşunu varsayarsak, yeni Auris’in tasarımı çok çok başarılı olmuş diyebilirim. Auris artık tipik bir japon arabası gibi durmuyor, aksine ayakları yere daha sağlam basan, japon sorunsuzluğunu barındıran bir avrupalıymış gibi gözüküyor. Arka far grubu led teknolojisiyle desteklenmiş ve çift egzoz çıkışı görünümlü difüzör aracın sportif kimliğine vurgu yapmış. Tavan ve gövde kısmındaki boyalar farklı, araçta muhtemelen Suzuki Vitara gibi çift renk seçeneği bulunacak. Bu günümüz otomotiv sektörünün yeni trendlerinden birisi.

 

Geldik ön tarafa. Çok şükür Toyota mühendisleri, o meşhur mavi saati ön konsol’dan farklı bir yere taşımayı başarmış ! Eskiden ilk göze çarpan 80’li 90’lı yıllardan kalan o saat idi. Saat, yerini sürücü yolcu airbag on off durumunu gösteren göstergeye bırakmış. Bunun dışında ön konsol ve ön konsolun çizgilerle ayrılan kısmı muhtemelen yumuşak plastik ve deri kaplamalı bir malzeme. Bu da kalite algısının yükselmesi demek. Aracın gösterge paneli de renkli grafikli optitron gösterge paneline benziyor. Auto Hold ve elektronik park freni de aracımızın donanımı arasında. Tek beğenmediğim husus, orta ekran’ın yerleşimi. Zaten çok dik olan konsola bir de daha dik ekran yerleştirilmiş. Ayrıca konsol sürücüye de dönük değil. Sürücüye dönük olmaması ergonomi açısından eleştirime sebep oluyor.

 

 

Kısacası Yeni Auris, hiç olmadığı kadar spor ve çekici olmuş. Jant tasarımı olsun, arka tasarım olsun bu araç, Toyota’nın 90’lardaki altın çağından sonraki en iyi işi olabilir. Ama tabii ki bunu zaman gösterecek.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla