İncelemeler

Motul Xclean FE 5w30 İncelemem

Ekleyen Vedat Özgürel

Bildiğiniz üzere 25 bin km’den beri kullanmış olduğum 2011 Model Mitsubishi Lancer ile şu aralar 157 bin km’lerde ve halen kullanmaktayım. Aracı Kullanmaya başladığımdan beri her bakımda 5w30 motor yağı kullandım. Öncelikli olarak kaput içinde yazan BP 10w40 tavsiyesi bu incelikte işçilikle yapılan motor için bir eziyet olarak görülmekle birlikte motorun geç ısınması ve yüksek yakıt tüketimi ile karşı karşıya kalmamızı; aynı zamanda 10w40 yağların yarı sentetik olmasından tam sentetik yağlar kadar koruyucu olmaması neticesinde bu yağın daha ideal olduğunu belirtmek isterim.

Üstte bulunan çizelgeye göre ortam sıcaklığına ve motora bağlı olarak en uygun yağı seçmeniz gerekmektedir. Ülkemiz şartlarına bağlı olarak 5w30 veya 5w40 hem tam sentetik hem de ortam sıcaklığına bağlı olarak en iyi performansı veren yağlar olarak düşünülebilir. Yağ seçimini yaparken aynı zamanda motorun elemanlarının sıkı bağlı olup olmadığını da düşünmeniz gerekmektedir. Motoruna bağlı olarak viskozitesi düşük olan yağlar motor elemanlarının ömrünün dolmaya yakın olmasına bağlı olarak kaçabilir ve “yağ yakması” olarak tabir edilen bir durumu ortaya çıkarabilmektedir. Aynı şekilde motor yağının viskozitesine bağlı olarak motor elemanlarının sesli çalışması veya sorun çıkarması da görülen durumlardır (Örn. Mitsubishi Carisma GDI’ların sadece 0w40 motor ile düzgün çalışması)

Yağlar konusunda kısa bir bilgilendirme sonrasında asıl konumuza gelecek olursak 25bin km’den beri kullandığım ve her bakım 5w30 yağ kullandığım aracım konusunda son almış olduğum yağdaki izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Burada yazdıklarım tamamen kişisel tercihlerim olmakla birlikte herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığından aynı şartlarda sizin aracınızda farklı bir tepki vermesine sebebiyet verebilir.

Dediğim gibi her bakımda aldığım 5w30 yağları sıralamak istersem Opet, Mobil1 3000, Castrol Edge, Mobil1 ESP, Motul xcess ve en son Motul Xclean FE kullandım. Opet yağda özellikle yarı sentetik gibi davranan aracım; Mobil1 3000 ve Castrol’de de aman aman bir fark yaşatmadı ve az da olsa yağ yakma söz konusu oldu. Mobil1 ESP ve Motul xcess yağlarda ise tam sentetik yağın avantajları olan sessiz çalışma, çabuk ideal sıcaklığa ulaşmanın yanında yağ yakma durumu da yaşamadım.

En son bakımda ise koydurduğum Xclean FE’de ise hepsinin yanında yakıt ekonomisini de beraberinde geldiğini gördüm. Yağdaki FE kısaltması Fuel Efficient demekle birlikte moleküler bileşiği hem gerekli koruma şartlarını hem de yakıt ekonomisini beraberinde getirmiş.

Yakıt tüketimi düşüklüğünü ilk başta yol bilgisayarı tarafında görürken menzil üzerinden de gerçekten düştüğünü görmem açıkçası beni çok sevindirdi. İş çıkışı saatleri eve giderken 10lt/100km LPG tüketimlerini görürken 9lt/100km yol bilgisayarı değerlerini; ortalama hızımın 75km/h civarında olduğu otoban sürüşlerinde 7.5lt/100km değerlerinin 6.8lt/100km değerlerini görmüş olmam ve aynı zamanda otomobilin 157bin km ile her ne kadar iyi bakılsa bile yıprandığı göz önüne alınınca çok başarılı olduğunu düşünüyorum.

LPG tank verisine göre ise normalde 390-400km menzil ile LPG biterken son tankta şehiriçinde 420km’de lpg’nin bitmiş olması değerin sadece yol bilgisayarı aldatmacası olmadığını gözler önüne seriyor. 100km verileri de bu durumda 8lt/100km’den 7.6lt/100km değerine gerilemişken halk ağzıyla LPG 2.80₺ olarak düşünülürse km’de 1 kuruşluk fark ortaya çıkmış oluyor.

Uzun yolda ise aynı oranı düşünürsek 7.2lt/100km yerine 6.8lt/100km LPG tüketimi ile 32lt tank ile 470km menzil sağlarsam değmeyin keyfime.

Sonuç olarak şimdiye kadar en memnun olduğum tam sentetik yağ olarak tarihe geçti Motul Xclean FE 5w30. İlerleyen zamanlarda bakalım neler göreceğiz.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=134&t=2919″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum

Araç çubuğuna atla