Haberler

Sızdırılan Belgelerle 2019 Mazda Mx-5’in 191Hp Olacağı Belirtildi

Ekleyen Vedat Özgürel

Mx-5’in bazı değişikliklere gideceğine dair dokümanları sızdırıldı. Dökumana göre 155Hp’nin 181Hp’ye 200Nm torkun 204Nm’ye çıkacağı belirtiliyor. Detaylar ise aşağıda devam ediyor.

Mazda’nın Skyactiv-G motorları 4-2-1 egzoz manifoldu ve güç ve torka bağlı olarak az yakıt tüketmeleriyle yeterince iyi iken mühendislikte bir kısım daha ilerleme kaydedileceği görülüyor.

Leftlane News tarafından ele geçirilen dökumana göre 26 beygiri artırmakla birlikte verim konusunda da bir problem yaratmadı. Daha büyük hava girişi, gaz ve intake valfler ile daha pürüzsüz manifold güç arttırımının önemli elemanları gözükürken “ultra hafif” pistonlar yeniden şekillenerek daha fazla girdap efekti yapması ve daha hafif krank ile yeniden dengelenen krank şaftı diğer elemanlar olarak ortaya çıkıyor.

Daha yüksek lifterlar, daha hafif egzoz valfleri ve yeniden tasarlanan egzoz portları çıkış konusunda da oldukça yardımcı olurken egzoz sesinin akustik olarak iyileştirildi yönünde bilgide bulunmuşlar.

Dökumana göre yeni motor daha fazla devir çevireceği söylenirken redline’ın nereye çıktığı konusunda bilgi tam olarak vermemekte. Dönel kuvvetleri azaltmak adına çift ağırlıklı baskı balata ile daha hızlı gaz tepki vermesi Japon otomobil endüstrisinin “balon dönem”ine yakın bir değişiklikler silsilesinin benzeri gibi duruyor.

Performans dışında güvenlik bakımından da kendini yenileyen Mx-5 otomatik frenleme, şerit takip sistemi, trafik tabela okuma ve geniş açılı arka kamera ile donatılacak. Mx-5 kullanıcıları için bu ekipmanlar fasafiso olsa da olması da güzel bir şey.

Teleskopik direksiyon gelmez iken düşük versiyonlarında da premium müzik sistemi geleceği belirtilirken Cd-player’ın artık donanımdan çıkartıldığı da dökumanda yazılanlar arasında.

Dökuman RF kullanıcıları için ayarlanmış olsada soft top kullanıcıları için de aynı değişikliğin olacağı düşünülüyor. 181Hp olması Mx-5 için bir süper spor otomobil gücü sunmasada özellikle RF ile gelen ağırlığın bu beygirler ile olumlu bir hale getireceği kuşkusuz. Bilgi verilmemiş olsada bu yaz itibariyle yavaş yavaş bu güncellemenin showroom’lara yansıyacağı şüphesiz.

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=20&t=2964″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla