Haberler

Datsun, Türkiye’ye Geliyor.

Ekleyen İlke BAYDUR

Datsun üretimi, 1981 yılında sona ermiş, Japon üretici Nissan’ın devreye girmesiyle 2013 yılında, tıpkı Renault-Dacia ikilisi gibi Nissan’ın daha uygun fiyatlı bir markası olarak yeniden doğmuştu.
Hindistan’da 5000 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulan Datsun, 2020’den önce Türkiye yollarında boy gösterecek.

Datsun, tarihinde ilk kez Türkiye’de satılacak. Japonya’nın en eski otomobil üreticilerinden olan ve geçmişi 1911 yılına kadar dayanan Datsun Motors, 80’li yıllara kadar Nissan’dan daha popüler ve daha tercih edilen bir otomobil markasıydı.
Yani üretilen tüm otomobiller Nissan değil de Datsun ismiyle satılıyordu. Datsun 240Z buna örnek gösterilebilir.

Ancak japon hükümetinin kararları gereğince, Datsun üretimi 1981 yılında sona erdi ve Nissan üretimine başlanıldı.

Renault ile 1999 yılından itibaren ilişki içerisinde bulunan Nissan, Dacia’dan etkilenmiş olacak ki 2012 yılında Datsun’u diriltti. Ama bu sefer alt markası olarak. Renault’nun Dacia ile yakaladığı başarıyı Datsun’la yakalamak isteyen Nissan, 2012 yılında Müjdeyi vererek Datsun’u yeniden dirilttiğini açıklamıştı.

Datsun’un ilk etapta sadece gelişmekte olan ülkelere satılacağını açıklayan Ghosn, yeni üretilen modellerle öncelikli olarak potansiyeli yüksek Hindistan, Rusya ve Endonezya gibi pazarlarda büyümeyi hedefledi.


Başkan Peyman’ın açıklamalarına göre, Özellikle Kuzey Amerika’da satışların yavaşlaması ve karlılığın düşmesi sebebiyle, bu yıl Güney Asya, Afrika ve Orta Doğu’da Datsun’u kullanacaklarını açıkladı. Kuzey Amerika’daki düşüşü demin saydığımız kıtalardaki satışlarla kapatmaya çalışacaklar.

Nissan’ın Afrika, Ortadoğu ve Hindistan’dan sorumlu başkanı Peyman Kargar, Datsun markasını Pakistan ve Türkiye başta olmak üzere yeni gelişen pazarlara sokacaklarını açıkladı. Kargar, “Sorumlu olduğum bölgede Nissan’ın pazar payı yüzde 3.7. Bu bölgede satışların kısa sürede yüzde 40 artması bekleniyor. Dolayısıyla biz de daha fazla pazar payı için Nissan’ın altında konumlandırdığımız daha hesaplı olan Datsun markasını kullanacağız. Bu sayede o bölgelerde rekabet edebileceğiz” dedi.

Peyman’ın açıklamaları Nissan Türkiye tarafından da doğrulandı. Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök; Kesin bir tarih yok ama Datsun markasını Türkiye’ye getirip, mevcut bayi alt yapımımızda satmayı planlıyoruz. Hem fiyatları hem de modeller Türkiye için çok uygun. Büyümemize önemli katkı sağlayacak, Nissan olarak bizim rekabet edemediğimiz, yer almadığımız düşük sınıflarda Datsun markasıyla önemli bir güce sahip olabileceğiz. Satışlarımıza büyük ivme katacağına inanıyoruz. Şu an için kesin geliş tarihi belli değil ama Nissan ile hedeflere ulaştıktan sonra getirmeyi planlıyoruz. Bu da 2020 yılını bulabilir. Türkiye genelindeki teşkilat içinde çalışmalara başladık dedi.

Datsun’u tanıyalım.

NISSAN Motors’un Nissan ve Infiniti’den sonra üçüncü global markası olan Datsun, Masujiro Hashimoto tarafından The Kwaishinsha Motor Car Works ismi ile 1911 yılında kuruldu. İlk otomobil 1914 yılında üretildi. Üretilen otomobilin ismi ise DAT idi. DAT ismi ise firmanın yatırımcıları olan Kenjiro Den, Rokuro Aoyama ve Meitaro Takeuchi’nin soyadlarının ilk harfleriydi. Daha sonra firma ismi DAT olarak tekrar değiştirildi. 1933 yılında ismi DAT-SON olan firma SON kelimesinin Japoncada hem kardeş hemde kayıp anlamına gelmesi nedeniyle SUN olarak değiştirildi ve marka ismi DATSUN oldu.

2012’de piyasaya çıkan ve model gamı olarak REDI-GO, GO, GO+, ON-DO, MI-DO ve CROSS ismiyle 6 model geliştiren Datsun’un 1.2 litre ve altında motora sahip bu modelleri şu anda Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Endonezya ve Kazakistan’da satılmakta. Bu modeller Hindistan’da 5 ila 10 bin dolar arasında fiyata sahip. Türkiye’ye gelmesi halinde yüzde 45’lik en düşük ÖTV diliminden yararlanacak modellerin önemli satış başarısı elde etmesi bekleniyor.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla