Testler

Test || 2018 Suzuki Baleno 1.2GL+ Techno

 

Suzuki’nin geniş boyutlarına sahip olan B segmenti temsilcisi olan Baleno ile beraberiz. Genç ve modern görünümü ile adından söz ettiren aracı gelin beraber inceleyelim.

 

Tasarım

Baleno tasarım bakımından önde gündüz farları kromaj bir çerçeveye sahip ön ızgarası ile ön tarafta modern duruş sergilerken arkada eski tip hatchback tasarımlara benzer bıçak gibi kesilmiş olması hem eskiye gönderme hem de stop ledler ve sade bir tasarımla sonlanmasını sağlamış. Aynı zamanda modern duruşu söz konusu iken jantların hafif koyu grimsi yapısı neticesinde kendini diğer markalardan ayırır bir moda bürünmüş görünüyor.

İçeriye baktığımızda ise gözler yine büyük boıyuttaki Android tablete sahip ekrana odaklanırken iç kısımda yine tamamen sert plastiğe yer verilmiş ama düğmeler Vitara’da olduğu gibi uzun süre kullanımına hzmet verecek yumuşak plastiklerle bezenmiş görünüyor. GL+ donanım neticesinde manuel klima kumandalarına yer verilen araçta CVT şanzımana hükmedebileceğimiz şanzıman ile orta konsol bitirilmiş. Bir Suzuki klasiği olarak kolçak’a yer verilmeyen araçta buna rağmen konforlu yolculuklar vadediyor.

 

Motor Performans

1.2lt’lik Dualjet motoru ve CVT şanzımanı ile parlak performans vaadetmeyen araçta yeni nesil 1.0 Boosterjet motorun bir an önce getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 0-100km/h hızlanmasını 12.3sn’de yapan aracın son hızı ise 180km/h olarak belirtilmiş.

Motorun CVT ile uyumu ise başarılı denebilirken özellikle yakıt tüketimi kısmında elinden geleni yaptığını görüyoruz. Fabrika verilerinde 4,7lt/100km ortalama yakıt verisi görülürken kullanılmaya başlandığı 400km boyunca 6.9lt/100km ile trafik içinde ve kısa mesafe kullanılmış olması ise takdire şayan denebilir.

 

Donanım Güvenlik

Otomobilin GL+’tan farklı olarak yalnızca orta konsola gelen Android tablet müzik sisteminin gelmiş olduğunu hatırlatmak ile birlikte donanım olarak biraz tatmin etmediğini düşünmekteyiz. Far sensörü olan araçta yağmur sensörü sunulmuyor oluşu, manuel kliması ve techno ile gelen arka kamerası dışında donanımı bulunmayan araçta çarpışma önleme ve buna bağlı olarak adaptif cruise control gibi aktif gücenlik önlemleri ile ülkemize ithal edilmemektedir. Aynı zamanda site ve sosyal medyada gösterilen görsellerdeki gibi LED far ve mercekli yapıya sahip farlar da gözükmez iken bu donanım ve güvenlik fakirliği ise fiyatının Dacia’ya yakın bir hale getirmektedir.

 

Sonuç

Baleno derli toplu yapısı yeterli donanımı yüksek iç ve bagaj hacmi ile B segmenti kıvraklığı isteyip C segmenti boyutlarına yakın iç hacim isteyenleri kendisine çekecek bir otomobil olarak göze çarpıyor. Atmosferik motoru ve CVT şanzımanı ile de uzun süre hizmet edecek bir yapıda olan otomobili şehiriçinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=135&t=2974″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla