Haberler

90’larda Toyota da Hummer Yaptı ve Adını Mega Cruiser Koydu

Ekleyen Vedat Özgürel

Toyota 90’larda Japon ordusu için Mega Cruiser adlı aracı tasarladı ve görüntü Amerikan Hummer’a benzer idi.

Bu hikayeyi az çok biliyorsunuzdur: 1992’de Hummer H1 ortaya çıktı ve aktör Arnold Schwarzenegerr bu aracı normal yollarda da sürmek istediğine dair General Motors’a baskı yaptı ve sivil Hummer’lar satışa sunuldu..

Ama bir yan rol Japonya’da daha vardı: Bir sonraki sene Toyota Tokyo Motor Show’da kendi Hummer’ı Mega Cruiser’ı tanıttı.

Hummer gibi geniş eni ile öncelikli olarak askeri bir araç olarak askerleri kötü arazide taşıyacak, roket atar bağlanılabilen bir araç idi.

Genişlik olarak Amerikan kardeşiyle aynı iken uzunluğu 5090mm ile biraz daha uzundu. 3 tona yakın ağırlığıyla yeterince de ağırdı.

Hummer V8 dizel motor (sivil olanlarda 8 silindirli benzinli) kullanırken Mega Cruiser 4.1lt’lik 15B turbo dizel motor kullanıyordu. Daha çok Toyota Coaster minibüsler kullanılan motor 150hp güç 397Nm tork sunuyordu.

4 tekerlekten dönme’ye sahip olan araçta (4WS), 3 yoldan kilitlenen diferansiyelini 4 kademeli otomatik şanzıman ile yola aktarıyordu. En çok hoşumuza giden taraf ise çift arka silecekleri idi. Doug DeMuro bunlardan bir tane bulsa daha neler neler çıkarır kim bilir 🙂

Sivil versiyonu BXD20 kod adıyla satılırken (Askeri versiyonu BXD10 idi) Japonya vergilendirmelerini ve yollarını düşününce 148 adet üretilip satıldı.

İçerisinde 90’lardaki Toyotalardan parçalar görebileceğiniz Mega Cruiser’da parçalar biraz dağınık bir biçimde serpiştirilsede gerçek bir deneyim sunamıyor.

Üretim 1995 ila 2002 arasında üretilerek askeri ve acil servisler için kullanıldı. O zamanın ve şimdiye kadarki en büyük Toyota’nın SUV’si olan Mega Cruiser çabuk olarak sonlandı. Land Cruiser’lar cool olsada hiçbiri bu yaratık gibi değildi.

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=20&t=2977″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla