Testler

Test || 2018 Mitsubishi Eclipse Cross Instyle

 

Bir türlü fırsatını bulamadık bulduğumuz zaman da test aracı sıkıntısı oldu ama işte karşınızda beklediğiniz test Mitsubishi Eclipse Cross.

Tasarım

Mitsubishi’nin yeni tasarım dili “x formlu” ızgara ile başlarsak ön tasarımın bunun üzerine yapıldığı yadsınamaz. sağ ve solda kocaman sis ve sinyal ampullerinin oluşturduğu yekpare far grubunun üstüne konumlandırılmış işlk başta boyutları itibariyle acaba önümüzü zor mu göreceğiz diye düşündüren ama LED teknolojisi ile boyutundan daha fazlasını sağlıyor. Arkaya doğru giderken coupe tasarımı iç mekanı çok fazla boğmadan alöalan camlar ile sergilediği gözler önüne sererken devasa aynaların aynı zamanda krom ile kaplanmış olması “ne gereği vardı” dedirtiyor.

Arkaya geççtiğimizde ise bombeli çamurluklar, çift arka cam ile fn2, fk2 civiclere benzer bir yapıya bürünürken arka stopların küçük, 3. stop lambasıyla beraber sanki spoiler varmış edasıyla durduğunu görüyoruz.

 

Motor Performans

Formül basit: 1.5 Lancer motorunun bloğunu al, üzerine biraz arge ve turbo kat al sana yeni nesil Eclipse Cross motoru. Tabi bir cümleyle anlatılacak kadar basit olmasada bu formmül ile yaratılan motor 1800 devirden itibaren gelen 250Nm torku ve 163PS motoru ile 1600kg’lık bu canavarı 9,8sn’de 100km’ye çıkartıyor. CVT şanzıman ile uyum içerisinde ilerlerken eğer Eco mode devrede giderken gaza sonuna kadar basmadığınız sürece tembel bir şekilde ilerleyerek yakıt tüketimini düşürmeyi amaçlayan SUV Eco Mode kapalı iken daha agresif vites değişimlerine izin veriyor. CVT şanzımanın tork konvertörlü gibi sanallaştırılmış vitesler üzerinden çalışıyor oluşu ve bir Mitsubishi klasiği olan magnezyum kulakçıkları ile manuel kullanıma da izin veren bir durumda.

Testimiz sırasında en düşük 7,6lt/100km yakıt tüketimi ile şehiriçi yakıt tüketiminin biraz altında yakıt tüketimi sağlarken normal kullanımlarda 10lt altlarını özellikle İstanbul içerisinde görmek zor diyebiliriz. Ağırlık sürekli dört çeker ve turbo cvt ile aslında çok da normal.

 

Donanım Güvenlik

Test aracımızın en üst versiyon olan instyle olduğunu düşünürsek donanımdan yana yok yok diyebiliriz. Kör nokta uyarı sistemi, aktif ve pasif güvenlikler konusunda olmayan herhangi bir donanım görünmüyorken; sürücü koltuğunun elektrikli, koltukları deri ve koltuk ısıtmalı oluşu, sunroof, LED ve adaptif uzun kısa farları, parçalı olarak ileri geri kayabilen arka koltukları, sürekli dört çeker ve s-awc sistemi gibi bir çok donanıma sahip olan araçta önemli kullandığımız veya sahit olduğumuz özelliklerinin üzerinden geçelim.

 

Müzik sistemi Rockford Fosgate’e ait ve şimdiye kadar önceki araçlarında hiç olmadığı kadar başarılı bir sistem olarak ortaya çıkmış. Özellikle DTS ile taçlandırılan sistemi ister sürücü tarafı surround hissi alsın, ister ön taraf, ister tüm araç alsın şeklinde ayarları varken müziği dinlerken müzik içerisindeki her bir enstrümanı duyacak şekilde olması takdire şayan. Bu kadar kaliteli hale gelmesinin bir diğer sebebi ise artan yalıtım neticesinde daha kütüphane hissi veren iç mekan.

 

Çapışma önleme sistemi çarpışmanın olacağını düşünüp uyarı kısmını gayet medeni bir şekilde fazla bağırmadan yapması güzelken Kadıköy’ün ara sokaklarında sağda duran yayayı karşıya geçiyor zannedip ani fren yapıyor oluşu ise özellikle ara sokaklarda giderken daha yavaş gitmenize sebebiyet verecektir.

 

S-AWC ise özellikle viraj alırken nispeten yumuşak olan süspansiyonlara rağmen virajı rahatlıkla yüksek hızda dönebilmenizi sağlayan Evo X’dan da bildiğimiz bir donanımın buna gelmesi ise çok güzel diyebiliriz.

 

Sonuç

Günümüz teknoloji, donanım ve güvenlik ekipmanlarını karşılayan dur kalk trafikte bile müzeiğinizi açtığğınızda sizi mest edecek ses sistemine sahip; 4 çeker sistemi ve CVT şanzımana rağmen makul yakıt tüketimine sahip Eclipse Cross’un günümüz otomobil fiyatlarının arşa değdiği şu dönemlerde rakipleri arasından sıyrılabileceği bir çok özelliği mevcut ve bu tür bir araç almadan önce alternatifler arasına koymanız gerektiğini düşünün.

 

[advanced_iframe securitykey=”998b2c0f80165a96fa33e7e0966778867db61bbc” src=”http://forum.jdmspiritturkey.com/viewtopic.php?f=135&t=3002″ width=”100%” height=”600″]

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla