Testler

Test || 2014 Nissan Qashqai 1.6dci CVT Platinum

Nissan’ın en çok satan SUV markası olmasının arkasında yatan modeli olan Qashqai ile beraberiz. Aracın En üst donanım ve 1.6 dci motor ile gelen modelini sizler için test ettik.

Tasarım

Tasarım dili genel olarak yalın ve agresif çizgilerden kaçınılmış olan aracın ön kısmında Büyük Nissan logosu ve kromaj çerçeveli ızgarası ile marka vurgusu yeterince yapılmış. Gündüz ledlerine sahip Xenon farlar ile günümüz teknolojisini hem görsel hem teknik açıdan yakalamış olan modelde yanlara geçtiğimizde ise şişkin arka çamurluklar ben buradayım diyor. Arkaya geçtiğimizde ise sade tasarımı sade stoplar ile taçlandırıldığını görüyoruz. Stoplarda da aynı şekilde Led teknolojisi kullanılmış olması ise görülebilirlik bakımından çok iyi.

 

Konfor Donanım

Araç en üst donanım paket olan Platinum olmasından mütevellit araçta yok yok. 2014 model olmasına rağmen kör nokta uyarısından, çarpışma önlemesine, şerit takip asistanından, Esp’sine kadar herşey olan araçta deri koltuklar ısıtmalı, çift bölgeli kliması kusursuz, ekranda hem navigasyon hem 4 noktadan kameralı sistemi ile eksik birşey bırakmamışlar diyebiliriz. Aracın yerden yüksekliğine katkıda bulunan 19″ jantları da unutmamak gerek. Cam tavan ile yeterince ferah bir iç yaşam alanı sunan araçta konfor bakımından hem de CVT şanzıman ile beraber bir problem yaşatmamakta. Lastik sesi makul seviyelerde iken rüzgar sesi büyük aynalar neticesinde 110km/h civarında hissedilmeye başlansada çok da rahatsız edici değil.

 

Motor Performans

Araçta Renault grubundan da tanıdğımız 1.6lt’lik dizel ünite bulunmakta ve 130HP güç 320Nm tork değerine sahip güçlü bir motor olarak gözüküyor. 320Nm torku 1750d/d’dan itibaren almanız neticesinde sürekli olarak tokrla yürüyorsunuz fakat CVT şanzımanın bu motoru biraz körelttiğini görmekteyiz. Özellikle ani hızlanmalarda o torku hissedemediğiniz araçta normal kullanımlarda bir sorun yaşamasanızda perofrmanslı kullanım için çok tercih edebileceğiniz bir model olmaması gerektiğini belirtmek isterim. İş viraj kabiliyetine gelirse genel olarak yumuşak bir karakter olmasına rağmen virajlarda çok aşırı yana yatmadığını gördüğümüz araçta dört çeker olsa virajlarda daha iyisini yapabileceğimiz konusunda bazı ipuçları veriyor.

 

Sonuç

Özellikle donanım ve motor gamı sayesinde elindeki paranın hakkını verebilecek kadar donanım sunan ve günümüz trendlerinin öncüsü olan Qashqai’yi bu donanımla almak yerine daha ucuza 1.2 turbo beslemeli benzinli motorunu da tercih edebilirsiniz. Özellikle günümüz şartlarında benzin ile dizel motorlu araçlar arasındaki makasın açıldığını düşünürsek o makası yakıt tüketimiyle de alt edemediğimizi de düşünürsek donanımlı turbo benzinli alıp daha az paraya sahip olup kullanabilirsiniz. Ama asıl sorun ise videoda da  belirttiğimiz üzere qashqai’lerin çok fazla arıza çıkarması ki makyajla beraber bunların bir çoğu azaltılmıştır diye düşünüyoruz; japon araçlarını düşündüğümüzde yüz karası olarak nitelendirilebilir.

 

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla