Teknik Makaleler

Foam Lance Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Ekleyen Vedat Özgürel

Instagram’da gururla araçlarının üzerinde kar gibi köpüğün kaldığı fotoğraflar görmüşsünüzdür. Hatta neden olduğunu veya aynısını nasıl yapabileceğinizi düşünmüşsünüzdür.

Snow Foam olarak isimlendirilen bu proses konusunda sizleri bilgilendirmek ve nasıl yapıldığını belirtmek istedik.

İşte Snow Foam hakkında bilmeniz gereken 4 şey:

Basınçlı su püskürtme makinesi tek başına yeterli değildir

Basınçlı yıkama makinesi köpük yaratmak için anahtar niteliğindedir fakat yeterl değildi. Foam Lance adı verilen şişe ve nozülden oluşan aparat ile şampuan su karışımı karıştırılıp püskürtülmesi sayesinde köpük yapılabilmektedir. Basınçlı gelen su şişede şampuanla beraber köpürerek dışarı çıkmasını sağlayan Foam Lance fiyat olarak 150-400TL arasında fiyatlandırılmaktadır.

Herhangi bir otomobil şampuanı işi görür fakat iyi iş için gerekli malzemeyi almakta fayda var

Eğer youtube kanalımızda gördüyseniz bulaşık deterjanı bile iş görecektir fakat boyalı yüzeyde sorun yaşatmamak adına ve daha düzgün ve kalın köpük oluşturmak adına Foam Lance için özel şampuanları tercih etmelisiniz.

Kalınlık dengeli olmalıdır

Köpüğün kalınlığı bazı faktörlere dayanır. Lance’in ayar mekanizmasına, köpük yaratılan karışımın oranına ve ne kadar uzun süre aracın üzerine köpük sıkmanıza.

Fotoğraftaki köpük size çok ince gelecektir fakat aracınızda çok aşırı kir yok ise kalın bir köpük yaratmaya çalışıp arabadan kayıp düşmesine ve ürünün gereksiz yere boca edilmesinden daha iyi olacaktır.

Aracınızın kirliliğine göre tüm aracın üzerini de köpüklemenize gerek kalmayabilir. Örneğin jantlardaki balata tozlarının daha kolay çıkması için jantlara daha kalın köpük yapılırken üst kısımlara daha ince geçilebilir.

İlk yıkama işlemi olarak düşünülmelidir

Aracınızı güzel bir şekilde köpüklediniz 5 dk kadar köpüğün nüfuz etmesini bekleyin (güneşte kalmasın) sonra basınçlı su ile köpüğü alın.

O 5 dk boyunca kirler yukarıya köpüğün üstüne çıkar ve su ile geçilmesiyle el değmeden yıkanmış olur ve aracın üzerinde cila var ise temiz gözükür.

Fakat Snow Foam size mucize yaratmayacaktır. Bunu bir nevi bir ön yıkama işlemi olarak ele almanızda fayda vardır. Eğer daha iyi bir temizlik lazım ise bilindik iki kovalı yıkama işlemi ile ikinci bir yıkama yapmanız gerekebilir. Eğer özellikle yıkama sonrası cila işlemi yapılacak ise kirlerin olabildiğince boyalı yüzeyden çıkması için çaba göstermek ve bu sayede cila yaparken boyalı yüzeyin cizilmesini önlemek gerekecektir.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla