Oto Yorum

Otomotivde ÖTV İndirimi

Ekleyen Vedat Özgürel

Selamlar,

Uzun zamandır Oto Yorum kısmına birşeyler yazmamıştım. Yakın zamanda yaşanan ekonomik krizin otomotiv sektöründeki yansımalarına bağlı olarak devletten geç de olsa bir sıfır oto alımlarında ÖTV yüzdesinde düşme yaşandı. Ama bu çok birşey değiştirdi mi?

Otomobillerde alım vergilendirmesi konusunda Fahir TALİP’in yayınlamış olduğu video aslında birçok şey anlatıyor. Onun kısa versiyonunu sizlere koyarak kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum:

 

Otomobil alımlarında vermiş olduğumuz ÖTV, KDV ve ÖTV’nin KDV’si ve Bandrol vb. devlete verdiklerimizden farklı olarak hergün vergi dairesi gibi çalışan benzin istasyonlarında da yüksek tutarlı yakıtlar ile de bir nevi damızlık gibi kullanıldığımız durumu düşününce yurtdışından gelen hatta yerli üretim olarak düşünülen araçların da birçok parçasının yurtdışından gelmesi sebebiyle yıllık kur artışının %80’ler seviyesinde olduğu Türkiye’mizde sıfır otomobil almak hayal ötesine doğru gittiğiniz görmekteyiz.

Sıfır fiyatları kur ve kura bağlı olarak yüzdesel olarak daha fazla ötv alınması şeklinde devam eden otomobil anahtar teslim fiyatlarına vergi oranı alanında yaklaşık 5 puanlık düşüş ile biraz göstermelik olsada bir indirim söz konusu olmuş olması aslında ülkede her ne kadar medya tarafından dile getirilmesede ekonomik krizin olduğu yavaş yavaş kabullenilmeye başlandı.

Sıfır araç alırken oransal olarak bu oran düşse de halen TL bazında aslında daha fazla vergi toplanıyor oluşu özellikle büyük bir yangına bir kova su etkisi göstersede ilerleyen zamanlarda nelerin yaşanacağını hep beraber göreceğiz. örnek olarak hayali bir araç üzerinden sene başı ve şimdiki kura göre hesaplama yaparsak alınan ÖTV’yi daha iyi anlatabiliriz.

Örneğin 20000 dolarlık çıplak fiyatı olan %50 ÖTV’ye sahip aracımız var diyelim:

Oca.18
Dolar Kuru (TL) 3,78
Araç fiyatı ($) 20000
Aracın TL fiyatı 75600
Alınan ÖTV %50 37800

Yeni gelen ötv indirimi ile şimdiki Dolar kuru ile satış yaptığımızı düşünelim:

Eyl.18
Dolar Kuru (TL) 6,08
Araç fiyatı ($) 20000
Aracın TL fiyatı 121600
Alınan ÖTV %45 54720

Kısacası TL bazında ÖTV’nin daha fazla alındığı aracın fiyatının dolar bazında yükselmesine bağlı olarak zaten arttığı için devletin aynı tutarda ÖTV alması için oranın %31 civarına inmesi gerekmektedir. Gerçi “geçici” olarak alınması düşünülen ve daimi hale gelen ÖTV’nin %31 yerine %0 olması gerektiğini de düşünmeden edemiyorum.

 

**Ocak Dolar kuru 1 Ocak 2018, Eylül kuru 26 Eylül 2018 kapanış kuru üzerinden investing.com’dan alınmıştır.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla