Haberler

Lexus Dijital Aynalı ES Sedan ile Bir İlke Daha İmza Attı

Ekleyen Vedat Özgürel

Premium otomobil üreticisi Lexus, yeni ES sedan modelinde dünyanın ilk dijital aynalarını tanıtarak önemli bir yeniliğe daha imza attı. Aracın yan aynalarına küçük bir kamera yerleştiren Lexus, böylece sürücünün daha geniş ve daha net bir görüş açısı elde etmesini sağlıyor.

Dijital yan aynalardaki kameraların görüntüsü ise, kabinde ön sütunlara yerleştirilen iki adet 5 inç’lik ekrana yansıtılıyor. Dijital aynaların getirdiği bir diğer avantajı ise, konvansiyonel aynalar gibi yağışlardan ve kirden etkilenmeyecek şekilde tasarlandığı için sürücüye daha net bir görüş açısı sağlaması.

Sistem otomatik olarak, sinyal verildiğinde veya geri vitese geçildiğinde, kameranın görüş açısını ayarlıyor. Böylece sürücü aracın etrafını çok daha net ve geniş açıda görebiliyor. Konvansiyonel aynaların yerini daha küçük kameraların almasıyla görüş açısı iyileşirken, rüzgar sesinin azalmasıyla daha sessiz bir kabin elde edildi.

Dijital Yan Aynalar ilk kez Lexus ES ile birlikte tanıtıldı ve öncelikli olarak Japonya’da satışa sunulacak.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla