Testler

Test || Nissan Primera 2.0 GT

 

P12’den sonra P11 Nissan Primera’nın GT trim seviyesiyle beraberiz. Satıldığı sırada özellikle Deli Yürek dizisiyle ünlenen Nissan’ın sedan temsilcisinin Türkiye’de satılan resmi satış modeli olan P11 kasa kodlu ve 2.0GT’si ile beraberiz. Özellikle ilk çıktığı zamanlarda Opel Vectra GT ile markalar klasmanında Körfez ve Pınarbaşı pistlerinde yarışılan bir araç olması onu özel hale getiren bir araç olmasını sağlıyor.

Tasarım

Zamanının tasarım dilini anlatan yumuşatılmış çizgilere sahip olan Primera’da 15″ jantlarla beraber farklı tasarımlı ön tamponu ve eteği ile normal versiyonundan ayrılırken iç kısımda deri kumaş karışımı koltuğu ve Sunroof ile de farklı bir Primera’da olduğunuzu anlıyorsunuz. Donanım olarak SE yani Special Edition’a yakın donanıma sahip olsada ön ve arka kule gergileri ile yolda giderken kendisini hissetiriyor. O Kısmı daha sonra anlatalım. Genel olarak tasarım dili olarak zamanının sade tasarım diline sahip olan araçta absürt herhangi bir çizgi veya irite edecek bir kısım iç mekanda gözükmemekte.

Motor Performans

Üzerinde Nissan 200SX’te de kullanılan 2.0 SR20DE kodlu motor atmosferik ünite çalışırken ön tekerleklere iletilen 150Hp güç ile ilerlemede sıkıntı yaşatmıyor fakat aracın biraz ağır olmasından dolayı 150Hp’yi tam olarak hissedemediğinizi söylemeden edemeyeceğim. Ama asıl işi virajlarda giderken hissettiren araçta özellikle kule gergileri sayesinde viraj alımı çok eğlenceli denebilir. Şasinin rijit olduğu şerit değişiminde bile anlarken motorun yeni nesil Vtec veya Mivec gibi değişken subap zamanlaması olmadığı için gücünü hissedebilmek için 4000 devirler seviyesine çıkmak gerekiyor. 6500’te kırmızı cizgi gelirken özellikle 4000 6500 devir aralığına çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Özellikle vites oranlarının kısa oluşu ile kendini hızlıca toparlayan bir otomobil olmasını sağlarken uzun yol deneyimi olarak biraz sizi yoracaktır.

Donanım Güvenlik

Zamanına göre güvenlik unsurları bakımından 4 havayastığı ve ABS’si ile standartların üstüne çıkarken frenlerinin biraz zayıf olmasına bağlı olarak aşırı güvenli bir araç gibi işlem görmüyor. Donanım olarak elektrik aynaları, kliması 4 havayastığı, deri kumaş karışımı koltukları ve sunroof’u ile yeterli donanım sunarken klimasının en azından otomatik olmasını beklerdik. Standartta tek din radyo kaset çalara sahip olan otomobilde 90’lardaki sonradan takılan ses sistemleri furyasına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor oluşu özellikle günümüzde bu sistemleri takmada sıkıntılar yaşadığımızı düşününce nostalji olarak bizi sevindiriyor.

Sonuç

2.0 efsanevi motoru, kısa şanzıman oranları, zamanına göre yeterlinin de üstünde donanımı ile fiyatına göre size çok şey kazandıran Nissan Primera GT P12’de olduğu gibi P11 kasasında da fiyat-performans oranı yüksek bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle pist şampiyonası yarışlarında kullanılan şasisi, kule gergileriyle kendine güvenmemizi sağlayan otomobilin özellikle km ve yaşına rağmen sağlam yapısı göz dolduruyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla