Haberler

Artık Resmileşti: Mazda Rotary’yi 2020’de Menzil Arttırıcı Olarak Kullanacak

Ekleyen Vedat Özgürel

Daha önceki yazılarımızda Mazda’nın yeni bir Rotary motor için patent başvurusu yaptığını yazmıştık. Paris Motor Show’da ise gerekli resmi açıklamayı yaparak 2020’de ilk elektrikli otomobillerini çıkaracaklarını ve küçük, hafif ve sessiz rotary motoru ise menzil arttırıcı olarak kullanacaklarını söylediler.

Rotary motorlar kompakt olmasının yanısıra yüksek güç üretmesiyle menzil arttırıcı olarak kullanılmasının uygun olacağı söylenirken istenirse LPG ile çalışabileceği de söylenenler arasında.

Rx-7 ve Rx-8 tutkunlarını tam olarak etkileyen bir karar olmasada Mazda tarafından açıklanan Wankel’in yeniden ve daha temiz bir şekilde üretilmesi anlamına geliyor.

Görünen o ki Mazda EV partisine geç girecek fakat bunu “tam zamanında girmek” şeklindeki stratejisine ve elektrik üretiminin hala yeterince yeşil olmamasından dolayı SkyActiv-X motorunu geliştirmeye devam ediyor.

Hatta Mazda Mx-5’teki 2lt’lik üniteyi geliştirerek daha fazla devir çevirmesini ve daha fazla güç üretmesini sağladı. Rotary motorlar, elektrikli ile geç tanışma ve atmosferik ünitelerle ile çalışmaya devam etmek? Mazda işleri biraz farklı yaptığı yadsınamaz bir gerçek.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla