İncelemeler

Mugen Civic Type RR Karbon Fiber Bir Deneydi

Ekleyen Vedat Özgürel

Honda Civic Type R diğer zamanlardan daha hızlı bir hale geldi. FK2 ile turboya kavuşan Type R’lar FK8 ile daha fazla kapasiteye sahip hale geldi.

Ne kadar hızlı olsalar da FD2 versiyonu kadar aşırıya gitmemişti. Civic Sedan Type R’lar üzücü bir şekilde Avrupa’da satılmamıştı. FN2 kasa ile satılması ise bir garip karşılanmıştı.

FN2’nin torsiyon tipi amortisörlerine nazaran bağımsız süspansiyon ve mekanik LSD sunulan araçta K20A ile K20Z4’e göre daha fazla devir çeviren bir motor görev almakta idi.

Daha hızlı daha hafif ve daha ciddi. Avrupa pazarı için Honda o zamanlar fazla ciddi olarak tutsada deneysel olarak Mugen daha Hardcore versiyonunu yapmaktan çekinmedi. 10kg daha hafif, traşlanmış süspansiyon, semi-slick lastikler ve karbonfiber aero parçalarıyla daha güçlü 237Hp’lik 2.0 lt’lik motor ile donatılmıştı. 300 adet üretilen araçta tek renk opsiyonu sunuluyordu; Milano Kırmızı.

Ama burada bitmedi. 2008 Tokyo Auto Salon daha acımasız olan modeli Mugen Civic Type RR Experimental Spec ortaya çıkarıldı.

2lt’lik motor 2.2lt’ye yükselirken 256Hp güce çıkmıştı. Karbon fiber’in bolca kullanılmasıyla bu gücü yenmesi gereken ağırlık ise sadece 1095Kg idi.

Ön kanatlar, kaput ve kanat karbondan yapılırken bu kısımla şov amaçlı boyasız bırakılmıştı. Daha ilginç tarafı ise yeterince rijit olan şasiye karbon fiber uygulanmasıyla rijitliğin nirvanasına ulaşıldığını söyleyebiliriz.

6 piston ön 2 piston arka disk kaliperleri yer alınırken süspansiyon revize gördü. Aynı zamanda titanyum egzoz ile sonlandırılan araç ile farlarda yenilenerek farklı bir araç olduğu gece bile anlaşılması sağlanmış.

Otomobil hiç bir şekilde üretim için düşünülmemesi ise etiket fiyatının 8000 Pound’luk standart Type R’a göre karbon fiberleri sayınca hiper otomobillere yakın olabileceği yönünde idi.

Type R geçmişinde önemli yer edinen Mugen’in ilerleyen zamanlarda bu kulvardan tamamen kopmuş olması ise biz Petrolhead’ler için üzücü olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla