Mitsubishi

ASX ile ilgili kullanıcı şikayetleri ve bunlara karşı cevaplarımız

Ekleyen İlke BAYDUR

Selam dostlar.

Bazı insanlar, ASX için gerek sosyal medyada gerekse de internet mecmualarında bir takım şikayetlerini dile getirmişler. Bazılarını okudum da, kusura bakılmasın ama aşırı derecede komik. Aklıma gelenleri paylaşıyorum ve sizlerin de aklına gelen şikayet sayılmayacak durumlar olur da açıklamanız olursa, bu mesajın altına yazmanızı istirham ediyorum. Hep birlikte yanıt arayalım bu şikayetlere.

1- ASX’in sadece sürücü camı tarafında aydınlatma var.

Cevabım: Bu durum sadece ASX’te değil, neredeyse bütün japon araçlarında geçerli (İstisnalar kaideleri bozmaz). Ben bunun sebebini şu olarak düşünüyorum, gece vakti ne kadar çok ışık o kadar konsantrasyon kaybı. Eski aracım olan ix35’in her yeri pavyon gibi mavi led aydınlatmaydı. 4 cam otomatiği de yine mavi led idi. Tam bir göz alma, konsantrasyon bozma. ASX’in dikkat ederseniz sürücü tarafı yanıyor ama, o da sönük bir yeşil ışık şeklinde yanıyor. Sönük yanmasının sebebi de sizce tamamen dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmaya çalışmak değil midir? Ayrıca, sürücü tarafının otomatiğini görmek bana göre kafi. Zira diğer camların butonları da bu ışıklı tuşun yanında ve arkasında. Bunu bir şikayet olarak yorumlamıyorum.

2- ASX’te sert plastik var.

Cevabım: ASX’te yok sadece bu olay, sınıfındaki pek çok SUV’de ve C sınıfı otomobillerde mevcut. Kaldı ki ASX’in ön konsolu ve kapı üstleri de komple sert plastik değil. Dayanıklı olduğu şimdiden belli olan, yumuşak sayılabilecek bir malzemeyle kaplı (arka kapı üstleri hariç onlar sert ama kaliteli madde yine). Eğer eski otomobil ilanlarına bakarsanız, 85 model bir mitsubishi colt’un bile ön göğüsünde çok nadir çatlak görebilecekken, 98 model bir hyundai accent’in ön göğüsünün kaplandığını, çatlakları olduğunu, veya yenisiyle değiştiğini görebilirsiniz. Mitsubishi’nin sert plastik koyma sebebi tamamen dayanıklılıktır. Örnek vereyim Lancer’da ön konsol ve kapı üstleri de dahil komple sert plastik. Ancak, siz hiç ön konsolu çatlamış, kapı plastikleri kırılmış bir lancer gördünüz mü? 2008 model bir Köpek Balığı lancer’ı incelerseniz dediğimi anlayacaksınız.

3- ASX Geç marş alıyor. Sıfır araba geç marş alır mı?

Bununla ilgili TEMSA 445 No’lu bülteni çıkarttı. Garantideki araçların ücretsiz olarak, mivec sistemindeki parça değişti. Konusu forumumuzda mevcut. Ancak bu olay kesinlikle motorun sorunlu olduğu anlamına gelmiyor. Mitsubishi hatasını düzeltti. Zaten 2012 makyajıyla birlikte bu durum komple ortadan kalktı. Aracınızda böyle bir durum varsa, Temsa yetkili servislerine başvurmanızı öneririm.

4- Cruise Control’e basıyorum gösterge panelinde sadece Cruise ışığı yanıyor. Hiç dijital bir kaç km’de sabitlediğimi gösteren işaret yok.

Cevabım: Bu bir şikayet değil, pek çok otomobil üreticisinde olan bir durum. ASX’in rakibi ix35’te de aynıydı. Kaç KM’ye sabitlendiğini de hız göstergesinden görebilirsiniz. Elektronik olması için kadranın komple elektronik olması gerekirdi (örnek renault clio)

5- Ön çamurlukları plastik.

Cevabım: Ön çamurluğun sac veya plastik olmasının kaza testlerinde hiç bir getirisi yok. Önemli olan şasedir. Mitsubishi ASX zaten rise güvenlik yapısı ile, gerek euroncap gerek ııhs testlerinde kendisini kanıtladı. Ön çamurluğun plastik olması bence harika bir olay. Ezilme, bükülme gibi bir derdi yok kendini topluyor. Ayrıca bu araca çok azda olsa bir hafiflik kazandırıyor.

6- ASX, gitmiyor.

Cevabım: 0-100’ü 11 saniye olan bir araçtan bir porsche performansı beklemek mantıksız zaten. Ancak şu da var, ASX 3000 devir sonrası gerçekten tatmin edici bir hızlanma değeri yaşatıyor kullanıcısına. Uzun yolda rahatlıkla 180-200 gibi hızlara çıkabilirsiniz.

7- E hani az yakıyordu!? Ben çocuğu okula bırakıyorum ortalama tüketim 12 litrelerde !

Cevabım: Çocuğun okulu eğer bir 10 km değil de 2 km kadar yakın mesafedeyse, bu kadar mesafede soğuk motorlu dizel araçlar bile yakacaktır. Bu mesafede 3-4 litre yakıyor benim aracım diyen beri gelsin. Yok öyle bir şey.

8- ASX çok fazla yol ve rüzgar sesi alıyor.

Cevabım: ASX bir japon otomobili. Her japon otomobili gibi birazcık ses alıyor kabul ediyorum. Ancak pişman ettirecek, keşke almasaydım dedirtecek kadar ses almıyor. Dizel ASX’lerde özellikle yalıtıma ciddi kasıldı. 2012 Makyajında da yalıtımda bir takım iyileştirmeler yapıldı. Ancak eski ASX yeni ASX fark etmez acayip derecede sesler yok.

9- ASX’in sacı çok zayıf, boyası çok dandik.

Sac kalınlığının güvenliğe hiç bir katkısı yok yukarıda da bahsettim. Boya olarak, neye göre kime göre? Bana göre Hyundai ve Toyota’nın boyasından daha kaliteli.

10- ASX’ten bol bol trim sesi geliyor.

Cevabım: Bu tamamen kullanım tarzınıza bağlı. Araç mesela motor soğukken belki ufak sesler gelebilir ancak bunlar hemen kesilen sesler. Eğer siz aracı bakımsız, sert kullanıyorsanız, bu sesleri sadece ASX’te değil bir mercedes’te bile duyabilirsiniz. Trim sesi demek kalitesizlik anlamına asla gelmiyor.

11- Invite ASX’in güneşliğinde ışıklandırma var. Benim Intense aracımda yok.

Cevabım: Bu tamamen TEMSA ve Mitsubishi ile ilgili. O dönemin ithalatıyla ilgili. Mesela Gültekin Abimin 2011 ASX Invıte’ında ışık varken, bizdeki 2012 sonu ASX Intense’de yok. Olsa mıydı? Evet keşke olsaydı.

12- ASX’in yedek parçası haddinden fazla pahalı.

Cevabım: Bu sadece ASX’e değil bütün japon araçlarına özgü bir durumdur. Ancak şu da var, ASX’in parçası oldukça dayanıklıdır ve yedek parçayı genellikle sadece kaza yaptığınızda alıyorsunuz. Kendi kendine bozulma ihtimali düşüktür. ASX mutlaka kaskolu binilmesi gereken bir taşıt.

13- Amortisörleri çok sert

Cevabım: Araç, Lancer ile aynı şaseye sahip. Amortisör olarak biraz yüksek konumlandırıldığı için yol tutuşu bakımından biraz sertleştirilmiş. Ancak ciddi derecede sert kesinlikle değil. En azından tümseklerden geçerken beşik gibi sallanmıyorsunuz. İx35 gibi rakipleri beşik gibi sallanıyorlardı. Ayrıca 4 tekerden bağımsız süspansiyon sistemi, sizi belki aşırı konfor olarak değil ama yol tutuşu olarak en üst düzeylere çıkartıyor.

Editör Hakkında

İlke BAYDUR

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla