Mitsubishi

Colt AMT çalışma karakteri / sorun sanılanlar / yanlışlar

Ekleyen Ersin Şahin

Hemen herşeyde baskı balata, aktivatör değişimi vb. konular üzerine gidildiğinden konu hakkında biraz özet geçerek aslında sorun sayılan şeylerin sorun olmadığını şanzımanın karakteri olduğunu kısaca özetlemek istiyorum.

1. Aracım vites geçişleri sırasında sarsıntılı işlem görüyor: konuyu hemen baskı balata veya aktivatöre getirmeyin. Çünkü amt öğrenir bir yapıda olduğundan ve sizde yavaş yavaş kullana karakterini çözeceğinizden çok konforlu vites geçişleri yaşamamanız normaldir. Amt vites A konumundayken özellikle ilk viteslerde devri 2500 civarına geldikten sonra bir üst vitese geçmektedir, kullanıma alıştıkça o kısmı manuel kullanarak veya vites geçişinin ne zaman olacağını kestirip hafifgaz pedalından ayağınızı çekerek yapabilirsiniz.

2. Kasislere geldiğim vakit gaza bastığımda devir yükseliyor ama araç gitmiyor: Gaza bastığınız zaman aracında 1. vitese indiği zamana denk gelirse bu şekilde bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bunu çözümlemek adına kasislerin olduğu kısımda manuel modda ilerleyerek vites düşürülüp düşürülmediğini görebilirsiniz.

3. Ekranda “0” göründü: hemen baskı balata, aktivatör demeden önce akünün durumuna baktırın. Araç vitese geçiremeyecek kadar az akımı aküden alıyorsa ondan dolayı sorun yaşıyor olabilir. İkinci bir durum amt’nin yazılım güncellemesi yapılmamış olabilir. Yazılım güncellemesidaha çok 2010 ve öncesi araçlarda yapılmaktadır. En son yanlış hatırlamıyorsam 2011’de yazılım güncellemesi gelmişti. 2005-2006 kasalarda özellikle yazılım güncellemesi yapılması için servislere çağırma olmuştu fakat atlanmış olabilir.

4. Geri, boş ve A modlarına geçirirken farlarda ve göstergede kısılma var: Akü ömrünü doldurmaya yakındır. Ama değiştirseniz bile 1-2 ay sonra o kısılmalar yine gözle görülür hale gelebilir. Akünüzün sağlam olduğundan eminseniz öyle kullanın.

5. Bir iki kere “0”a geçme yaşadım: 3. maddedeki sorunlara ek olarak fren pedalına sert basıp vites geçişlerini hızlı yapmayı deneyin.

6. Freni bırakınca araç ilerliyor/ilerlemiyor: bu durum genellikle yazılım güncellemesi yapıldıktan sonra ortaya çıkar. Yarım debriyaj olarak frenden ayağı çektiği gibi ilerlemesi fazla dik olmayan yokuşlarda yokuşta biraz kendini tutabilmesine yarar fakat yarım debriyajdan dolayı şanzıman ısınacağından uzun süreli duruşlarda “N” konumuna almanızda fayda var. Gaza basmadıkça ilerlemeyecek şekilde olması halinde şanzıman daha az ısınacaktır ama kaydırma daha fazla olur. Yine de uzun beklemelerde boşa alın ve elinizden geldiğince el freni ile kalkın.

Kısaca kendi colt kullanımımı belirtmek istersem: amt sistemini fazla sevmediğimden manuel modda hep kullanıyordum. Yokuşlu yerde boşa alıp elfreni çekiyordum. Yeşil yanınca vitese alıp gaza bastığım sırada el frenini boşaltıyordum. Çok dik olmayan yokuşlarda da boşa alıp gitmeden önce vitese alıp gaza bastığımda yokuş aşağı inmesi sürekli d moduna göre daha iyi oluyordu çünkü şanzıman gideceğimi anlayarak yarım debriyajı daha fazla tutuyordu.

Editör Hakkında

Ersin Şahin

1983 doğumluyum. Özel bir finans sektöründe çalışmaktayım. Otomobil tutkum 2010 model cz3 aldığımda Japon otomobilleriyle tanışmamdan sonra başladı. "Motorhead till death, Thrash till death"

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla