Mitsubishi

Lancer’a Cruise Control(Hız Sabitleme) Bağlamak

Ekleyen Kaan Bozkurt

Lancer’ın Invite donanımı birçok açıdan yeterli iken hız sabitlemesi yoktur. Invite coltta, ASX’te var lancerda yok. C sınıfı ve uzun yola uygun bir arabada olmaması garip ve saçma.

Biraz araştırma yaptım ve sadece 1.6 lancerlara takılabiliyor:

Gerekli malzemeler:
1. Direksiyon Düğmeleri: 8602A008
Resim
Direksiyondan hız sabitlemeyi kontrol etmek için gerekli parça.

** Not: Çin menşeili çakma ürünler farklıdır: “COAST SET” tuşunda “CST SET” yazmaktadır.

2. Fren Müşürü: 8614A018
Resim
Aracın üzerindeki fren müşürü 2 kabloludur ve frene basıldığını algılar. Bu müşür ise 4 kabloludur, fazladan olan 2 kablo araç beynindeki hız sabitleme ile ilgili kısma bilgi verir, böylece frene bastığınızda hız sabitleme devreden çıkar.

3. Debriyaj Müşürü: MB435457 (sadece manuel araçlarda gerekli)
Resim
Bu müşür ise debriyaja bastığınızda hız sabitleme ile ilgili kısmın açık devre olmasını sağlayarak yakıtı keser böylece debriyaja bastığınızda aracın devri artmamış olur.

Montaj ve aktivasyonu:
1. Direksiyon tuşlarının montajı
Boş kapağın arkasından vidasını söküp çıkarın. Kapakta tuşların soketi de bağlıdır. Boş kapağı söküp yerine tuşların olduğu parçayı sokete bağlayıp montajlayın.
Resim

2. Fren ve debriyaj Müşürlerinin montajı
Önce, aşağıdaki 2 vidayı söktükten sonra direksiyonun altındaki bölgenin kapağını kendinize doğru çekerek sökün:
Resim

Kapaktaki obd portunu kenarlarındaki plastikleri bastırarak çıkarın:
Resim

Fren pedalının yukarısındaki müşürü bulun ve soketini çıkarın. Müşürü çevirdiğinizde yerinden çıktığını hissettiğinizde sökün. Ardından 4fişli yeni müşürü yerleştirip çevirin ve fişini takın.
Resim

Debriyaj pedalının üstünde boş bir vida deliği ve boş bir soket göreceksiniz. Debriyaj müşürünü buraya yerleştirip soketini takın:
Resim

3. Son olarak kapağa obd portunu takıp, kapağı yerine yerleştirin.

Yazılım kısmı:
En büyük sıkıntı burada. Hız sabitleme araç beyni ile çalışan bir parça. ETACS’da yer alan bir fonksiyon değil. Japon arkadaşlarımız aracın yazılımını sake içerken yaptıkları için hız sabitleme hiçbir şekilde yazılımda yer almıyor. Bu sebeple 1.6 ASX yazılımının lancer’a portlanması ve ECU kablolarından ona göre değişiklik yapılması gerekiyormuş…

1. Tactrix openport 2.0 ile aracın definition file(XML), tanım dosyalarının okunması gerekiyor.
2. KON dosyasının hız sabitleme opsiyonu ile yüklenmesi gerekiyor(EPS fonksiyonun kapatılması da gerekiyor).(etacs decoder kullanarak)
3. ECU ROM’u 1.6 ASX(1860B425 04) rom’u ile değiştiriliyor. (MUT3 kullanarak)
4. ASX ROM’u kullanıldığı için ECU kabloları ASX’tekine göre düzeltiliyor.

Bütün bu işlemlerden sonra kullanıma hazır oluyor. Yazılım kısmı ve kabloların düzenlenmesi biraz uğraştırıcı. O işlemleri bilen uygulayan görmedim forumlarda. Ekipman ve zaman olsa kurcalanarak bulunabilir gibi geliyor ama bir kullanıcının kolayca yapabileceği iş değil…

Bu işlemleri tamamlanırsa hiçbir sıkıntı olmadan kullanılabiliyor:

Kullanımı:
1. ON/OFF tuşu hız sabitlemeyi açıp kapatmaya yarıyor. Göstergede yeşil bir cruize yazısı yandığında hız sabitleme açık demektir.
2. Sabitlemek istediğiniz hıza ulaştığınızda, “COAST SET”e bi kere bastığınızda o hıza sabitlenir ve gazı bıraktığınızda o hızda gider.
3. Hız sabitlendikten sonra “ACC RES”e bastığınızda hızınız artar, “COAST SET”e bastığınızda hızınız düşer.

Frene veya debriyaja bastığınız için devreden çıkarsa “ACC RES”e bi kere bastığınızda bir önceki sabitlediğiniz hızda çalışmaya devam eder.

“CANCEL”a bastığınızda hız sabitleme devreden çıkar.
Not : Hız sabitleme 40km/saat hızın üzerinde iken çalışmaktadır.

Editör Hakkında

Kaan Bozkurt

Özel bir şirkette yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım, küçüklüğümde F1 izleyerek başlayan otomobil tutkum şimdilerde ustayla beraber araç altına girip yağ kir pas aldırış etmeden tamir etmeye kadar gitti :)
JDM Ruhunu kaya grisi Lancer'ımla kovalıyorum.

Yorum bırak

Yorum

Araç çubuğuna atla