Mitsubishi

Mitsubishi Carisma Bobinlere Taş Direnç Uygulaması

Ekleyen Vedat Özgürel

Arkadaşlar merhaba,
Lpg montajından beri tam olarak çare bulamadığım ve kimi zaman şekli değişen teklemelere en son çözüm olarak bobinleri korumak amaçlı taş direnç bağlama işine kolları sıvadım ve burada da paylaşmak istedim. Belki bağrı yanık bir yiğide derman olur kim bilir???

Lpg takılır takılmaz ortaya çıkan yoğun silkelemeler için montaj servisi ateşlemeyi komple kontrol ettir diyerek yönlendirmede bulunmuştu. Öncelikle NGK LPG-1 Laserline adlı pahalı ama nitelikli platin-iridyum bujileri alarak işe başladım. Ardından ateşleme kablolarını değiştirdim. Sonra külbütör kapağı ve buji yatak contalarını değiştirerek ateşleme kanalı içine sızan yağı kesmeye çalıştım. Ardından aldığım tayvan üretimi bobinleri takarak tamamen silkeleme kabusundan kurtuldum…… diyordum ki 3 ay sonra 2000-2500 devir civarı hafif silkelemelerle yine hortladı. Bu sefer kalkış ve 2. vitese geçişte en ufak bir tekleme yoktu sadece sabit devirde bazen 5. viteste bile lpg hata sinyali verip gaza geçiyordu. Uzun araştırmalar sonucu sorumlunun yeni değiştirdiğim yan sanayi bobinlerde oluğunu teşhis ettim.

Carisma sahiplerinin son çare olarak uyguladığı taş direnç işinde karar kıldım. Sanayiden iki tane temin ettim. Japon üretimi iki bobin siparişi de verdim.

Baş belası bobin derdine çare olur ümidiyle bugün bir fırsat bulup aldığım taş dirençlerle yeni bobinleri monte ettim. İnşallah artık sıkıntı çıkarmazlar.

Yeni aldığım NAP marka japon üretimi bobinler 0,90 kohm gösteriyor. Dün otomotiv öğrencileri için hazırlanmış bir bültende sağlam bobinlerin 0.8 ile 1.2 kohm aralığında ölçülmesi gerektiği yazıyordu. Elimdeki eski orjinaller 1.5, sonradan aldığım tayvanlar ise 0.3 kohm değerinde…

Taş direnç uygulaması bobine gelen 12v besleme gerilimi üzerine seri bağlanan bir rezistörden ibaret. Bu direnç teorikte bobine giden akımı sınırlıyor, çünkü ecu yaptığı ölçümlere göre optimum yakıt verimi sağlayabilmek için bobin akımına müdahale ediyor. Zengin karışım algılarsa akımı arttırıyor. Belki de birçok lpg li araçta karışım hatalarından veya sensör arızalarından dolayı ecunun gereksiz yere akımı yükseltmesiyle bobinler gümlüyordur.

Yapmak isteyenler için kısaca tarif edersek, bobine gelen üç kablolu jakın içindeki yeşil renkli ve en kalın kesite sahip olan kablo pozitif voltaj hattı. Bu kablo kesilerek araya direnç seri olarak bağlanıyor. Diğer kablolara dokunmuyoruz. Yaptığımız ara bağlantıları iyi izole ediyoruz ve taş direnci güzelce sabitliyoruz. Aşağıda foto üzerinde inceleyebilrsiniz.

Resim

Resim

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Yorum

Araç çubuğuna atla