Haberler

Lexus ES’nin Lüks Kabini Samuray Kılıçlarından İlham Aldı

Ekleyen Vedat Özgürel

Premium otomobil üreticisi Lexus, önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunacağı ES sedan modelinin kabini ile modern tasarımı ve teknolojiyi, geleneksel Japon üretim teknikleriyle buluşturuyor. Yeni ES lüks sedan modelinde, geleneksel samuray kılıcı üretme tekniklerinden yararlanıldı.

Araca özel olarak tasarlanan ‘hadori’ döşemeler, samuray savaşçıları tarafından yüzyıllara dayanan katana kılıcının üretim tekniklerinden direkt olarak ilham aldı. Lexus, aracın kabininde özel bir yüzey yaratmak adına yetenekli zanaatkarla çalıştı. Ardından bu özel işçilik, hassas makine programlamasına aktarıldı.

Aracın kabin tasarımını yapan proje lideri ToshihideMaseki, bu özel çalışma için Japonya’nın tarihi katana üretim merkezi Seki şehrinde araştırmalar yaptı. Geleneksel metal işleme sürecinde, her kılıca kendi karakterini ve kalitesini veren hadori tekniği izlendi. Bu da ES’nin kabinine istenen dinamikliği ve zarif görüşü sağladı.

Lexus, 17. Yüzyıl öncesine ait katana kılıçlarının sade ve kendine has görünümünü kabin detaylarına aktararak, üstün işçilik kalitesini bir kez daha ortaya koymayı başardı.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla