Testler

Test || 2004 Mitsubishi Lancer 1.6 Comfort

Ülkemizde Mitsubishi sedanları arasındaki yıl boşluğunu Lancer ile tamamladık. 9. jenerasyonu olarak test konuğumuz olan Mitsubishi Lancer yüksek km ve bakımsızlığıyla da yine de yürüyebildiğini kanıtlayan otomobillerden.

Tasarım

Mitsubishi Carisma üretiminin durmasıyla beraber Nedcar tesislerinde Smart Forfour ve Mitsubishi Colt üretilmeye başlanmıştı. Mitsubishi ise c segmenti sedan boşluğunu ise Tayland’dan getirttiği Lancer ile tamamladı. Tasarım olarak o zamanların günümüz sedan japon araçlarından farklı bir yapısı görülmeyen araçta, ön farlar o zamanlardaki Colt’lar ile aynı büyüklükte gözükerek sanki Colt’un sedanıymış gbi duruyor. Arka tarafa geldiğimizde ise sade çizgiler devam eder iken Lancer’ın Evo ile aynı kalıbın aracı olduğunu en fazla arkadan anlayabiliyoruz.

İçeriden ise sıradan bir sedan araç olarak görülürken 4 kollu direksiyonunu sevmediğimi bildirmek isterim. Düğmeleri derli toplu duran araçta ergonomik olarak herhangi bir sorun yaşamayacağınız aşikar.

Motor Performans

1.6lt’lik 98Hp motora sahip olan araçta çok parlak değerler göremesek de kısa oranlı 5 vitesli şanzımanı sayesinde tatminkar bir performans sağlamak mümkün. Tabi bu demek 10sn altında 0-100 hızlanması olarak algılanması. Şasisi sağlam olarak görülsede amoritsörlerin yumuşak kalması aracın bir Amerikan aracı gibi dalgalanmasına ve viraj performansını etkileyecek duruma getirmesine sebebiyet veriyor. Virajlara girerken hidrolik direksiyon sayesinde aracın ne tepki verdiği anlaşılabilirken limitlerinin Carisma’nın gerisinde olması ve buna rağmen daha yeni bir araç olması üzücü denebilir.

Donanım Güvenlik

Test aracımız 2 havayastıklı ve ABS’si olan bir model olsada 2007’deki makyajla beraber 4 havayastığına ve ESP’ye bile kavuşan bir yelpazede güvenlik sunabilmektedir. Konfor donanımları bakımından ısıtmalı ve elektrikli yan aynalar, 4 cam otomatik olması, orta kol dayaması ve klima standart sunulurken, plus donanımı alınması halinde yarı otomatik klima, spoiler ve üçüncü stop lambası gibi aksesuarlar ile zenginleşebilmektedir.

Sonuç

O yıllardaki rakiplerinin fiyatları ile iki tane Lancer alabilir durumda olduğumuzu düşünürsek, sağlam bir motoru ve kazalar yaşamasına rağmen yürüyen bir araç olan Lancer’ı yıkılamaz bir otomobil olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmamız mümkün. Düzgün çalışmayan fonksiyonları, kaportadaki düzensizliklerine rağmen hala yürüyen ve zevk verebilen bir araç olması sanki 247bin km’yi o yapmamış gibi algılamamıza sebebiyet verebiliyor.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla