Haberler

350Z ile Aynı Motoru Paylaşan Düşünemeyeceğiniz 5 Otomobil

Ekleyen Vedat Özgürel

VQ35 arabacı insanlar tarafından en çok bilinen motorlardan ve söylendiği zaman ilk akla gelen otomobil Nissan 350Z oluyor. Bu büyük motor ile çalışan başka otomobiller de oldu fakat bazıları bizim için de sürpriz olan modeller oldu. Haydi sıralayalım:

Renault Espace

Evet gerçekten aile boyu bir MPV olan 4. jenerasyon Espace’da görev aldı. Tabi çok satılmadı.

Renault daha önce de V6 motorlu Espace’lar vardı. 2. jenerasyonun opsiyonlarından olan 2.9lt’lik PRV V6 Delorean tarafından bile kullanılan bir motordu.

4. jenerasyonda ise Renault-Nissan birlikteliği ile Japon motorunu almaması kadar doğalı olamazdı. Sonuçta o zamanlar için 238Hp’lik V6 motor büyük bir başarı idi.

Renault Laguna Coupe

Espace tek VQ35 motorunu alan modeli olmayan markanın Laguna Coupe için de aynı motoru aynı güç ile beslediği görüldü. Tabi bu araçları düşünmeden önce 350Z’nin bu araçlara göre daha ucuz olabileceğini düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz.

Daha fazla Renault ile listeyi domine etmemesi adına konuyu burda kesiyor Vel Satis, Samsung SM7 ve Latidude’da da bu motorun kullandığını ekleyip konuyu kapatıyoruz.

Mitsubishi Dignity

Mitsubishi de bu motorla hatta diğer garip VQ motorlarıyla ilgilendi. VQ25 ve VQ37 motorlarını Proudia serisinde görünürken VQ35’i garip “Seri BHGY51 Dignity Lüks Sedan”ında görmek mümkün oldu. Bu otomobil diğer Nissan olmayan modellerden aslında Nissan Cima’nın yeniden markalaştırılmış hali olarak satıldı ve iki otomobilde hybrid VQ35 ile 355Hp güç üretiyordu.

Nissan Murano

İki kere Murano’nun arkasına baktınız mı? Büyük çift egzoz çıkışının bir anlamı olmalı değil mi? SUV 3.5Lt’lik V6 motor ile beslendiğinden ve 243Hp ile iki jenerasyona da ev sahipliği yapan bir motordu.

Dallara T05, T08, T12 World Series By Renault

‘World Series by Renault’ isminde tek kişilik spor bir aracın motorunun Renault’dan olacağını mı düşünüyorsunuz? Bence yanılıyorsunuz. Sadık VQ35’imiz Formula tarzı bu araçta da yerini almış durumda.

En güçlü VQ35’in bu araç ile beraber olacağını düşünüyorsanız yanılmıyorsunuz. İlk versiyonlar 420Hp sunarken sonraki serilerde 3.5lt’lik V8lere geçiş yapıldı ve gücü 480Hp’ye çıktı.

Kaynak Carthrottle.com

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla