Haberler

Yeni Jimny Geldi Hoşgeldi

Ekleyen Vedat Özgürel

14 senedir bizlerle beraber olan Jimny’nin yeni kasasısının satışına başlandı. Merdiven şasi sistemi, AllGrip Pro dört çeker sistemi ve Limitli Kaydırmalı Diferansiyeli ile arazinin biçilmiş kaftanı Jimny artık daha rahat ve daha günümüze uygun haliyle satışa başlandı.

Suzuki’nin yıllardan beridir küçük değişikliklerle 2004’ten beri sattığı kısa şasisi ve arazi performansıyla göz dolduran modeli Jimny’nin yenilenmiş kasasının satışına Türkiye’de de başlandı. Özellikle arazi performansı bakımından merdiven şasi ile çığır açan kısa dingil mesafesi sayesinde arazide gidilmeyecek yer bırakmayan ve kendinden katkat pahalıya satılan arazi araçlarına göre daha iyi arazi kabiliyetine sahip olan Jimny artık yeni kasasıyla güvenlik ve teknolojiyi de barındırmaya başladı.

49 derece uzaklaşma, 28 derece rampa geçme, 37 derece yaklaşma açısına sahip arazi aracı ile 210mm yüksekliği ile de sıvı geçişlerinde de problem yaratmayacak seviyeleri dunuyor. LSD ile arazide ilerlerken boşa düşen teker yerine gücü yere değen lastiğe aktarması; 4L 4H ve 2H seçeneklerine sahip arazi şanzımanıyla ve Helezon yaylı 3 açılı sabit aks süspansiyonu ile olabildiğince çok yere değmek ve ilerlemek için yaratıldı.

Adaptif uzun kısa far sistemi; yaya, araç algılama ve ani fren asistanı; şerit takip ve ihlal asistanı ve Trafik tabelası tanıma sistemleri ile de günümüz aktif güvenlik uygulamalarına uyan ve bu sayede EuroNcap’ten 5 yıldız alan araç, yeni 1.5lt’lik benzinli motoru, yokuş kalkış ve iniş destekleriyle de arazi kullanımını da kolaylaştıran özelliklere sahip.

Ortalama yakıt tüketimi 7,5lt/100km ve son hızı 140km/h aracın 102Ps güç ve 130Nm tork verileriyle uzun otoban yolculuklarından çok arazi için biçilmiş bir kaftan olarak donandığını belli ediyor.

8 farklı renk seçeneği ve çift veya tek renkli seçenekleri ile sunulan Jimny tek donanım olan GLX versiyonu ile 151000TL başlangıç fiyatıyla satılmasına başlandı.

Editör Hakkında

Vedat Özgürel

1985'in Martında doğdum, Üniversite'yi Balıkesir'de Makine Mühendisliği olarak okudum, forumlara üniversiteden önce bulaştım, Bauforumu, Baulive, Pcworld dergisi forumu, Mitsubishi Club Turkey'de forum yöneticiliği yaptım. Şimdi burada forum yöneticiliği, ve yazarlık yapmaktayım. Resturant otomasyonları sektöründe test mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum bırak

Araç çubuğuna atla